Avrupa’nın İlk Karbon Negatif Biyorafineri Tesisi Açıldı

blank
Avrupa'nın İlk Karbon Negatif Biyorafineri Tesisi Açıldı

İçerik: Avrupa’nın İlk Karbon Negatif Biyorafineri Tesisi Açıldı

Avrupa’nın İlk Karbon Negatif Biyorafineri Tesisi Açıldı:

Avrupa Birliği ve Türkiye mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen ve Maliye Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı tarafından desteklenen “Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti (BAĞIMSIZ) Projesi” kapsamında hayata geçirilmiştir. Sanayi ve Teknoloji. Proje ile alg kökenli mikroorganizmalardan (algler) jet yakıtı elde edilecek.

YENİLİKÇİ VE ÇEVRESEL TEKNOLOJİ
Bakan Varank burada yaptığı konuşmada, Boğaziçi Üniversitesi ve Boğaziçi Teknopark işbirliğiyle geliştirilen bu projeye yaklaşık 6 milyon Euro destek verildiğini belirterek, “Bu projenin içeriğine ve sonuçlarına baktığımda, kişisel olarak benim için çok önemli. beni heyecanlandırıyor, projenin sonuna kadar bu desteği hak ettiğini düşünüyorum. Getirdiği yenilikçi ve çevreci teknolojilerle ekonomideki yeşil dönüşüm hedeflerimize büyük katkı sağlayacağına inancım ve inancım tamdır.” dedi.

EN ÖNEMLİ MERKEZLERDEN BİRİ
Varank, kurulan tesis; Alg biyoteknolojisi alanında tüm dünyada çalışmalar yürüten en önemli merkezlerden biri olduğunu ifade ederek, sadece ürettiği ürünlerle değil, fiziksel yapısıyla da yeşil bir tesis olarak öne çıktığını söyledi.

BİYOEKONOMİK ODAKLI ENTEGRE ÜRETİM MODELİ
Tesisin tüm elektrik ihtiyacının rüzgar santralinden karşılandığını belirten Varank, “Bu yönüyle Avrupa’nın ilk ve tek karbon negatif biyorafinerisidir. Burada ülkemizin ihtiyacı olan veya cari açığı olan birçok kritik ürün, biyoekonomi odaklı entegre üretim modeli ile burada geliştirilip üretilecek. Enerjiden tarıma, sağlıktan gıdaya geniş bir ürün yelpazesinden bahsediyoruz. Bu ürünler, hiçbir fosil kaynağa bağımlı olmaksızın tamamen alg bazlı doğal kaynaklardan ve yerel kaynaklarla elde edilecektir. Bu ürünlerden bazılarının örneklerini benimle birlikte görebilirsiniz. Bunların her biri diğerinden daha değerlidir ancak ekonomik potansiyel açısından en öne çıkanı biyoyakıttır. Türkiye gibi petrole bağımlı bir ülke için biyoyakıtlar ciddi bir alternatif.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa’nın İlk Karbon Negatif Biyorafineri Tesisi Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör