Çin, Dijital Müzik Platformlarının Anlaşmalarını İptal Etti

blank
Çin, Dijital Müzik Platformlarının Anlaşmalarını İptal Etti

İçerik: Çin, Dijital Müzik Platformlarının Anlaşmalarını İptal Etti

Çin, Dijital Müzik Platformlarının Anlaşmalarını İptal Etti:

Çin’in telif hakkı yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin özel sektöründeki tekelci davranışa yönelik düzenleyici bir baskının ortasında, özel durumlar dışında dijital müzik platformlarının özel telif hakkı anlaşmaları imzalamasına izin verilmediğini söyledi.

NCAC’ın resmi WeChat hesabında yayınlanan bir açıklamaya göre, Çin Ulusal Telif Hakkı İdaresi (NCAC), Perşembe günü Pekin’de etkili dijital müzik platformlarının yanı sıra plak ve şarkı yazarlığı telif hakkı şirketleriyle yaptığı toplantıda bazı anlaşmaları tek taraflı olarak iptal etti.

Emir, Çinli düzenleyicilerin tekelci davranış, haksız rekabet ve tüketici hakları gibi konulara odaklanan ülkenin teknoloji sektörüne yönelik genişleyen baskısının ortasında geldi.

Geçen yıl, Tencent Holdings, Çin’in piyasa düzenleyicisi tarafından emredildikten sonra tüm özel müzik telif hakkı anlaşmalarını sonlandırdığını duyurdu. Düzenleyici, firmanın özel müzik kütüphanesi kaynaklarının yüzde 80’inden fazlasına sahip olduğunu ve bunun yukarı akış telif hakkı partileri üzerindeki kaldıracını artırdığını ve yeni girişleri kısıtlamasına izin verdiğini duyurmuştu.

blank

NCAC, Perşembe günü hangi şirketlerin çağrıldığından bahsetmedi. Tencent’in yanı sıra, akıllı telefon üreticisi Xiaomi, telekomünikasyon sağlayıcısı China Mobile ve İnternet teknolojisi devi Netease, Çin’deki popüler akış hizmetlerinin tümüne sahiptir. Spotify gibi küresel olarak popüler akış hizmetleri Çin’de yasaklandı.

NCAC, telif hakkı uygulamalarının, yetkili makamın lisanssız müzik akışını yasakladığı ve milyonlarca şarkının kaldırılması için platformlara talimat verdiği 2015’ten bu yana iyileşmiş olsa da, endüstrinin hala daha fazla standartlaştırılması gerektiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Dijital Müzik Platformlarının Anlaşmalarını İptal Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör