Hybrid Otomobil Satışları ABD’de Rekor Sayıya Ulaştı

blank
Hybrid Otomobil Satışları ABD'de Rekor Sayıya Ulaştı

İçerik: Hybrid Otomobil Satışları ABD’de Rekor Sayıya Ulaştı

Hybrid Otomobil Satışları ABD’de Rekor Sayıya Ulaştı:

Endüstri verilerine göre, saf elektrikli otomobiller tüm manşetlere çıkıyor, ancak benzinli-elektrikli hibrit rakipleri geçen yıl ABD’de sessizce rekor satışlar elde etti.

Tesla ve Ford Motor gibi şirketler elektrikli araç satışları için müşterilere baskı yaparken, Asyalı otomobil üreticileri yüksek fiyatlar, sınırlı sürüş menzili veya şarj istasyonu eksikliği nedeniyle birçok müşteri hala EV’lerden kaçındığı için hibrit araç serilerinin üretimine hız verdi. Analitik firması Wards Intelligence’ın verilerine göre, ABD hibrit araç satışları geçen yıl yüzde 76 artışla 801.550 araca yükseldi ve ABD hafif araç satışlarının yüzde 5’ini oluşturdu.

EV (Elektrikli Otomobil) satışları da yüzde 83 artışla 434.879’a yükseldi, ancak pazarın yüzde 3’ünü temsil ediyordu. Toyota Motor, ABD pazarı için rekor hibrit otomobil satışları kaydederek Japon otomobil üreticisinin General Motors’u en çok satan ABD otomobil üreticisi olarak geçmesine yardımcı oldu. Toyota, çoğu hibritten gelen hibrit, eklenti ve yakıt hücresi satışlarını yüzde 73 artırarak 583.697’ye çıkardı. GM, pil yangın riskleri nedeniyle Bolt EV’leri geri çağırdığı için 25.000’den az elektrikli araç sattı.

Otomotiv Araştırmaları Merkezi teknoloji direktörü Brett Smith, “Hibrit araçlar, elektrikli araçların sahip olduğu bazı büyük dezavantajlar olmadan gerçekten ilgi çekici bir yakıt ekonomisi performansı karışımı sunuyor.” dedi. Saf EV’ler yalnızca elektrikle çalışır ve şarj altyapısı gerektirirken, hibrit EV’ler geleneksel bir içten yanmalı motoru bir elektrikli ateşleme sistemi ile birleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2 numaralı hibrit otomobil satıcısı Honda Motor da hibrit satışlarını 2020’ye kıyasla yüzde 67 artırarak geçen yıl rekor 107.060’a çıkardı.

Honda’nın başkan yardımcısı Dave Gardner Reuters’e verdiği demeçte, “Önümüzdeki yıllarda, pilli elektrikli araçlara hazırlanırken temel ürünlerimiz CR-V ve Accord’un hibrit satışlarını önemli ölçüde artırmayı umuyoruz.” açıklamasında bulundu. 2024 yılında ABD pazarı için ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürmeyi planlayan Honda, otomobil üreticilerinin bir dizi yeni model lansmanı ve Biden yönetiminin politika desteği sayesinde pazarın hareketlenmesini bekliyordu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hybrid Otomobil Satışları ABD’de Rekor Sayıya Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör