Stephen Hawking’in 80. Doğum Günü Google Tarafından Kutlandı

blank
Stephen Hawking'in 80. Doğum Günü Google Tarafından Kutlandı

İçerik: Stephen Hawking’in 80. Doğum Günü Google Tarafından Kutlandı

Stephen Hawking’in 80. Doğum Günü Google Tarafından Kutlandı:

Stephen Hawking’in 80. doğum günü, Google tarafından özel bir animasyonlu Doodle ile kutlanıyor. Fizikçinin kendi bilgisayar tarafından oluşturulan sesinde, evrene katkılarını tasvir eden ve etkilenen sağlık durumu – nörodejeneratif hastalık ile yaşam savaşını gösteren iki buçuk dakikalık bir video bulunuyor. Stephen Hawking, kara delikler ve Büyük Patlama ile ilgili bilinen görüşleri ile çağımızın en tanınan bilim insanı olarak görülüyor ve ikonik bir statüye sahip. Modern fiziğe yaptığı katkıların yanı sıra bilim insanının, en çok satan kitapları, bu alanı dünya çapında milyonlarca okuyucu için geniş çapta erişilebilir kılmıştı.

Google, İngiliz kozmologu onurlandırmak için yeni bir Doodle oluşturdu ve özel bir gönderi aracılığıyla Hawking’in hayatını kısaca kullancılara anlattı. Doddle’a tıklamak, kullanıcıları gönderiye yönlendirecek.

blank

Stephen William Hawking, 1942’de İngiltere, Oxford’da doğdu. Video ayrıca 21 yaşında nörodejeneratif bir hastalık teşhisi konmasına rağmen kozmosun en büyük gizemlerinin nasıl araştırıldığını gösteriyor.

1965’te Hawking, Cambridge Üniversitesi’nde, uzay ve zamanın bir tekillikten, hem sonsuz derecede küçük hem de yoğun bir noktadan kaynaklandığı ve bugün en iyi anahtar özellik olarak bilinen bir tekillikten kaynaklandığına dair devrimci teoriyi sunan “Genişleyen Evrenlerin Özellikleri” adlı doktora tezini yayınladı. Hawking daha sonra kariyerine Cambridge’deki Gonville ve Caius Koleji’nde araştırma görevlisi olarak devam etti.

1974’te Hawking, parçacıkların kara deliklerden kaçabileceğini keşfetti. Hawking radyasyonu olarak adlandırılan bu teori, onun fiziğe en önemli katkısı olarak kabul ediliyor. 1979’da Hawking’in kara delikler üzerindeki çalışması, Cambridge’in onu 1669’da Isaac Newton tarafından tutulan bir pozisyon olan Lucasian Matematik Profesörü olarak atamasına neden oldu. Hawking’in doktora tezi, 2017’de Cambridge Üniversitesi’nin bir web sitesinde halka yayınlandı. Büyük bilim insanı Hawking, 2018 yılında 76 yaşında vefat etti.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Stephen Hawking’in 80. Doğum Günü Google Tarafından Kutlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör