TOGG, Teknoloji ve Sanatı CES’te Birleştiriyor

blank
TOGG, Teknoloji ve Sanatı CES'te Birleştiriyor

İçerik: TOGG, Teknoloji ve Sanatı CES’te Birleştiriyor

TOGG, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen ve TOGG’un dünya sahnesine çıktığı Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te, marka DNA’sına uygun olarak teknoloji ve sanatı bir araya getirdi. Klasik Türk müziğinden 2500 parça öğrenen ve TOGG için özel beste yapan yapay zeka, 1001D yazıcı ile geri dönüştürülmüş malzemeden XNUMX saatte üretilen zeytin ağacı ve kelimelerin anlamlarını görselleştiren dijital çalışma, CES’e damgasını vuran farklar oldu.

Türkiye’nin global teknoloji markası Togg, 5-7 Ocak tarihlerinde ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2022’de (Consumer Electronics Show) teknoloji ve sanat kavramlarını birleştirerek markanın DNA’sını oluşturan dualite yaklaşımını vurguladı. Markanın dünyaya merhaba demek için kullandığı müzikleri yapay zeka besteledi. Zeytin ağacının hemen yanında yer alan ve canlıları korumanın yanı sıra atıkları kullanma fikrine de vurgu yapan kazan, geri dönüştürülmüş plastikten üretilen zeytin ağacı TOGG’un benimsediği değerlere dikkat çekti.

TOGG, ‘Geçiş Konseptli Akıllı Cihaz’ adını verdiği konsept otomobilini, yapay zeka algoritmasıyla oluşturduğu bir çalışma ile tanıttı. Klasik Türk müziğinde bilimsel ölçüm ve hesaplama yazılımları geliştiren besteci ve yeni medya sanatçısı Mehmet Ünal Prof. Dr. Barış Bozkurt’un verilerini kullanarak yapay zeka algoritması ile 2500 eserden yeni melodik, ritmik ve tını varyasyonları elde etti. Mehmet Ünal, eserinde Itri, İsmail Dede Efendi, Hacı Arif Bey, Tanburi Cemil Bey ve Sadettin Kaynak gibi değerli sanatçıların eserlerine yer verdiği Türk makam müziğinin ritmik ve melodik çözümlemelerini bir araya getirerek modern ses estetiğine ve farklı müzik tarzları. Yapay zeka ile bestelenen eser, bir insan tarafından çalınarak son haline dönüştürülmüştür. Bu yaklaşımla TOGG, en son teknolojilere uyum sağlarken kültürel mirasını da koruduğunu gösterdi.

Zeytin ağaçlarına saygı duruşu
Ömer Burhanoğlu imzalı TOGG, CES 2022’de Bursa’nın Gemlik ilçesini kaplayan zeytin ağaçlarını temsil eden canlı bir zeytin ağacıyla CES 2022’de imzasını attı. Kazan, kalıplanmış plastikten yapılmış zeytin ağacı modelini bir arada sergiledi. Günümüz teknolojisi kazan kullanılarak 1001 saatte üç boyutlu yazıcıda oluşturulan geri dönüşümler Plastikten yapılan ağaç, doğa ile teknolojinin, insan ile robotun, bilim ile sanatın sentezinin yanı sıra atıklardan yararlanma ve canlıları koruma çağına da vurgu yapıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TOGG, Teknoloji ve Sanatı CES’te Birleştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör