Siber Zorbalıktan Korunmanın 7 Yolu

blank
Siber Zorbalıktan Korunmanın 7 Yolu

İçerik: Siber Zorbalıktan Korunmanın 7 Yolu

Siber Zorbalıktan Korunmanın 7 Yolu:

Koronavirüs salgını dünyayı benzeri görülmemiş bir belirsizlik, finansal istikrarsızlık ve kaosla baş başa bıraktı. İş dünyası evden işe taşınmak zorunda kalırken, öğrenciler eğitimlerini evden tamamlamakta zorlanıyor. Ancak, çevrimiçi mağduriyet, istismar ve siber zorbalıkta bir artış var. İnsanlar pandemi sırasında sağlıklı ve güvende kalmaya, maddi zarardan kaçınmaya veya bu zor zamanlarda işleri normal tutmaya çalışırken, çevrimiçi taciz gibi bir şeye odaklanmak kolay görünmüyor. Ancak siber zorbalık kuruluşlarının verilerine göre pandemi döneminde siber zorbalık %81 ile rekor düzeyde arttı.

Salgın, çocukları okul ödevlerine ayak uydurmak için normalden daha fazla çevrimiçi ortama sürükledi. Ebeveynler, çocuklarının mesajları, sosyal medya kullanımları, ziyaret ettikleri web siteleri, hangi uygulamanın kaç saat kullandığı ve anlık konum bilgisi gibi tüm online aktivitelerini güvenlik yazılımları ile kontrol edebilmelerine rağmen, siber zorbalığa maruz kalma durumlarını tahmin etmekte zorlanırlar. . Öyle ki araştırmalar 12-45 yaş arası çocukların siber zorbalığa maruz kalma oranında %8’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Her 5 siber zorbadan 10’unun çocuklarının sınıf arkadaşı olduğunu vurgulanıyor.

Gençler ve çocuklar, yetişkinlere kıyasla her türlü zorbalık ve istismara karşı daha savunmasız görünse de, yetişkinler de sıklıkla çevrimiçi tacizle karşılaşıyor. Anketlerde, katılımcıların %57’si çevrimiçi platformlarda siber zorbalığa maruz kaldıklarını belirtmekte ve özellikle kadınlara yönelik cinsel saldırıların ön planda olduğu belirtilmekte. Siber zorbalıkla mücadelede atılması gereken adımlar ise şöyle:

  1. Tanımadığınız kişilerden gelen istenmeyen yorum ve mesajları önlemek için profillerinizi özel yapın.
  2. Beğeni veya yorum almak için, #like4like, #followme, #tbt, #followforfollow #daily, #instadaily #picdaily, #tagforlikes gibi zorbaların ilgisini çekebilecek hashtag’lerle fotoğraf paylaşmayın.
  3. Sizi veya bir başkasını hedef alan bir siber zorbalıkla karşılaştığınızda, onları engelleyin ve şikayet ederek bildirin.
  4. Siber zorbalardan gelen çevrimiçi veya çevrimdışı mesajları yanıtlamayın.
  5. Zorbalığın bir parçası olmamak için başkalarına zorbalık mesajlarını iletmeyin.
  1. Siber zorbaların sistemlerinize yetkisiz erişim elde etmesine izin verecek ödüllü bir casus yazılıma karşı koruma yazılımı kullanın.
  2. Önlemlere rağmen böyle bir sorun ortaya çıkarsa, çocuğunuza veya arkadaşınıza destek olun, moralinizi yükseltin ve birlikte daha fazla zaman geçirin. Mümkün olduğunca onlara güven aşılayarak bu tür çevrimiçi olaylardan etkilenme şanslarını en aza indirin.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Siber Zorbalıktan Korunmanın 7 Yolu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör