Goodyear, Otonom Robotlar için Havasız Lastiği Tanıttı

blank
Goodyear, Otonom Robotlar için Havasız Lastiği Tanıttı

İçerik: Goodyear, Otonom Robotlar için Havasız Lastiği Tanıttı

Goodyear, Otonom Robotlar için Havasız Lastiği Tanıttı. Goodyear Tire & Rubber Company, 70 CES Fuarı’nda (Tüketici Elektroniği Fuarı) sektör lideri yeniliklerle Starship teslimat robotları için özel olarak tasarlanmış havasız lastiği ve %2022 sürdürülebilir malzeme içeriğine sahip prototip lastiğini tanıttı.

Şirket, 100 yılına kadar %2030 sürdürülebilir malzemelerden lastik üretme hedefinde önemli ilerleme kaydetti. Goodyear’ın Küresel Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Chris Helsel, “2020’de, 100 yıl içinde %10 sürdürülebilir malzemelerden lastik üretme gibi iddialı bir hedef belirledik. “Bu prototip, lastiklerimizdeki sürdürülebilir malzeme miktarını artırma taahhüdümüzün heyecan verici bir göstergesidir.”

%70 sürdürülebilir malzemelerden üretilen lastik, dokuz farklı lastik bileşeninden oluşan 13 özel malzeme içeriyor. Karbon siyahı, lastiklerdeki bileşimi güçlendirmek ve lastiğin ömrünü uzatmak için kullanılır ve çeşitli petrol ürünlerinin yakılmasıyla elde ediliyor. Goodyear’ın yeni lastiği metan, karbondioksit ve bitki kaynaklı yağdan yapılmış üç farklı karbon karası içeriyor. İlk değerlendirmeler, mevcut karbon siyahı üretim yöntemlerine, bitki bazlı üretimlere veya atık hammadde kullanımına kıyasla karbon emisyonlarında bir azalma olduğunu ortaya koyuyor.

Lastiklerde soya fasulyesi yağının kullanılması, lastiğin kauçuk bileşiminin değişen sıcaklıklar karşısında esnekliğini korumasına yardımcı olan önemli bir Goodyear yeniliğidir. Soya fasulyesi yağı, Goodyear’ın petrol bazlı ürün kullanımını azaltan bitki bazlı bir kaynaktır. Gıda/hayvan yemi uygulamalarında soya proteininin yaklaşık %100’ü kullanılırken, endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere önemli miktarda atık yağ oluşmaktadır.

Yol tutuşunu artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için lastiklerde sıklıkla kullanılan bir diğer malzeme de silikondur. Goodyear’ın yeni lastiği, genellikle çöplüklere gönderilen pirinç üretiminin bir yan ürünü olan çeltik külünden yapılan özel bir silikon türü içerir. Bu atık külden yüksek kaliteli silikon üretilir.

Polyester geri dönüşümü, plastik şişelerden ve diğer plastik atıklardan elde edilen polyesterin baz kimyasallara geri dönüştürülmesi ve lastik üretimine uygun endüstriyel polyester haline getirilmesi ile gerçekleştirilir.

CES Fuarı’nda Starship teslimat robotları için özel olarak tasarlanmış havasız lastik

Goodyear Ventures portföyündeki şirketlerden biri olan Starship Technologies, müşterilere doğrudan paketler, bakkaliye ürünleri ve yiyecekler dağıtan 1.000’den fazla otonom dağıtım robotu geliştirmekte ve işletiyor.

Starship’in lastik sağlığı ve bakımına yönelik taleplerine yanıt olarak Goodyear, lastik ömrünü uzatmak ve bakım sürelerini kısaltmak için teslimat filosu için özel olarak tasarlanmış bir havasız lastik geliştirdi.

Goodyear ve Starship, araç ve lastik uyumluluğunu değerlendirmek için Bowling Green State Üniversitesi ile saha testleri gerçekleştirdi. Bu testlerden sonraki ilk veriler, sırt aşınması, frenleme ve titreşim azaltma açısından olumlu sonuçlar verdi.

Goodyear Havasız Lastik Programı Kıdemli Müdürü Michael Rachita şunları söyledi: “Özel havasız lastik altyapımızı yeni ‘hareketlilik’ biçimlerinin bir parçası yapmaktan heyecan duyuyoruz. Mikro dağıtım alanı, çeşitli lastik ihtiyaçlarını karşılar ve havasız lastik teknolojimiz, bakım gerektirmeyen ve dayanıklı bir lastik deneyimi sağlamak için bu ihtiyaçları karşılamak için idealdir.”

Starship Technologies Makine Mühendisliği Müdürü Siim Viilup, “Teslimat robotlarımız her türlü hava ve zemin koşulunda günde binlerce teslimat yapıyor. Hizmetlerimize yönelik artan talebe ayak uydurabilmek için robotlarımızı dünyanın her yerinde çalıştırabilecek güvenilir lastiklere ihtiyacımız var. İşimizi büyütürken, bu yeni lastiklerin güvenilirlik ve maliyet tasarrufu sağladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Goodyear, Otonom Robotlar için Havasız Lastiği Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör