Tesla, ‘Sakin’ ve ‘İddialı’ Sürüş Modları Çıkardı

blank
Tesla, 'Sakin' ve 'İddialı' Sürüş Modları Çıkardı

İçerik: Tesla, ‘Sakin’ ve ‘İddialı’ Sürüş Modları Çıkardı

Tesla, ‘Sakin’ ve ‘İddialı’ Sürüş Modları Çıkardı. Tesla’nın otomatikleştirilmiş sürücü asistanı özelliği, iddialı bir sürüş modu ekledi. Ayar, diğer arabaları daha yakından takip edecek, şeritleri daha sık değiştirecek ve sollama şeridinden ayrılmayacak.

İnsanların bu tür sürücü davranışları genellikle güvenlik grupları tarafından kaçınılması gereken davranışlar olarak değerlendirilir. Bununla birlikte, bir motor güvenliği uzmanı, otomatik bir sistemin aşırı temkinli olmaktansa insan sürücü gibi daha iddialı olmasının bazen daha güvenli olabileceğini söyledi.

Üç sürüş profili – sakin, ortalama ve iddialı – ilk olarak Tesla’nın Ekim güncellemesinde eklendi. Ancak bu güncelleme, diğer sorunlar nedeniyle hızla geri çekildi. Sürüş profilleri özelliği şimdi geri yüklendi. Potansiyel olarak daha güvenli davranışların listesi, sosyal medyada bazıları tarafından daha az güvenli olduğu için eleştirildi.

Ancak İngiltere’deki Thatcham Research’ten Matthew Avery, iyi tasarlanmış sürücüsüz sistemlerin teorik olarak insan sürücülerden daha güvenli olduğunu çünkü insan hatasını ortadan kaldırdıklarını söyledi. Bu nedenle, daha iddialı bir sürüş tarzı, çok dikkatli bir tarzdan daha fazla sürücüyü kendi kendine sürüş sistemleri kullanmaya teşvik ediyorsa, bu güvenlik için net bir kazanç olabilir.

“Otomasyonun yaygın olarak benimsenmesini istiyoruz, ancak sürücüler aracın çok iyi huylu ve çok güvenli bir algoritma değil, bir insan sürücü olarak vereceğiniz kararları vermesini bekleyecekler” dedi.

Tesla, sürüş sırasında oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor. Bunlar, Tesla’nın hem ortalama hem de iddialı modlarının bir parçası gibi görünüyor. Aracın “geçiş şeritlerinden çıkmayacağı” açıklaması da bazı bölgesel kurallarla çelişiyor gibi görünüyor.Tesla’nın sözde “Tam Kendi Kendine Sürüş” özelliği, şu anda yalnızca ABD’de sınırlı bir testin parçası olarak kullanılabiliyor.

Ancak, sağdan gittikleri ABD’de, bazı eyaletler – hepsi değil – sollama yapılmadıkça sağ şeritten ayrılmayı yasa dışı hale getirdi. Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ta, Otoyol Kodu, sürücülerin sollama yapmadıkça her zaman sol şeritte kalmaları ve güvenli olduğunda sola dönmeleri gerektiğini söylüyor.

Tesla’nın sözde tam kendi kendine sürüşü, geniş çaplı medyada yer alan teknolojiyi içeren kazalar ve olaylarla birlikte çok fazla incelemeye tabi tutuldu. Adına rağmen, kendi kendine sürüş teknolojisi değil, diğer otomobil üreticilerinin şerit destek teknolojisine benzer bir sürücü destek özelliği olarak kabul ediliyor. Beş puanlık bir otomatik sistem ölçeğinde ikinci seviyededir. Tesla sahipleri, aracın kontrolünü elinde tutmalı ve güvenlik için anında devralmaya hazır olarak her zaman tetikte olmalıdır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, ‘Sakin’ ve ‘İddialı’ Sürüş Modları Çıkardı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör