Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında

blank
Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında

İçerik: Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında

Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında. Teknoloji geliştikçe ve kullanımı arttıkça tüketici elektroniği pazarı da hızla büyüyor. Artan talep karşısında pandeminin neden olduğu çip krizi üreticilerin elini kolunu bağlıyor. Otomotiv çip krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri olurken, otomotivde Avrupa’da 4. sırada yer alan Türkiye, çip üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor.

Geçen hafta dünyanın gözü CES 2022’deydi. 5-8 Ocak tarihleri ​​arasında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı, sektördeki son noktayı gözler önüne serdi. Teknolojinin gelişmesi ve pandeminin yarattığı itici güç ile küresel tüketici elektroniği pazarı sürekli büyüyor.

Statista’nın konuyla ilgili verilerine göre, bu yıl sonunda yaklaşık 782 milyon dolara ulaşması beklenen tüketici elektroniği sektörünün, 2025 yılında yıllık ortalama yüzde 975 büyüme ile yaklaşık 7,62 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Elektronik cihazların kullanımının artması sonucu artan talep, çip üretiminde yetersiz kapasite nedeniyle karşılanamıyor, birçok sektör durma noktasına geliyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Thinktech’in verileri, son aylarda yaşanan çip krizinin dünya genelinde 169 sektörü olumsuz etkilediğini gösteriyor. “Politik, pandemik ve doğal birçok faktör çip üretiminde krizlere neden oluyor. Bu krizlerin etkileri küresel ölçekte yoğun bir şekilde hissediliyor” dedi.

Çip krizi 2024’e kadar sürebilir. Konuyla ilgili güncel gelişmeleri ve verileri inceleyen Online PR Service B2Press, chip krizinin boyutunu gözler önüne seriyor. Gartner Global Chip Crisis araştırmasının verileri chip krizinin 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar uzayabileceğini gösterirken, teknoloji devi IBM CEO’su Arvind Krishna, sorunun 2024’e kadar sürmesini beklediğini belirtiyor. Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, 2022’nin sonunu işaretleyenler arasında. CES 2022’de yaptığı açıklamada Karakaş, “Çip krizinin bir yıl daha süreceğini tahmin ediyoruz. Planlarımız doğrultusunda yapacağımız rezervasyonlarla çip krizine yakalanmayacağımızı düşünüyoruz.” Gartner’ın analistlerinden Alan Priestley, kapasite artışlarının ancak önümüzdeki birkaç yılı kurtarabileceğini belirtiyor: “5 yıl içinde, herkes en son elektronik ekipmanı kullanmak istediğinde, gelecekte yeni krizlerin yaşanması muhtemeldir, çünkü kapasitenin tekrar artırılması gerekecek.”

“Türkiye kendi çip üretim kapasitesine sahip birkaç ülkeden biri”
Otomotiv, çip krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri. ABD’li danışmanlık firması AlixParnerts, 2021 yılı sonunda otomotiv endüstrisindeki toplam hasarın 110 milyar dolara ulaştığını belirtiyor. Otomotiv üretiminin kilit malzemesi olan çiplere bakıldığında en büyük 10 üreticiden 6’sı ABD merkezli olduğu görülüyor. Türkiye ile Malezya arasında imzalanan işbirliği anlaşması, yerli çip üretim çabalarını da destekliyor. Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre, bir önceki yıla göre 2021’de yüzde 15’lik artışla 15 milyar dolar ihracatla Türk otomotiv sektörü, dünyada 19., Avrupa’da 15. sırada yer alıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasında

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör