Hücre Tabanlı Yaşayan Robotlar Kendilerini Çoğaltabilecek

blank
Hücre Tabanlı Yaşayan Robotlar Kendilerini Çoğaltabilecek

İçerik: Hücre Tabanlı Yaşayan Robotlar Kendilerini Çoğaltabilecek

Hücre Tabanlı Yaşayan Robotlar Kendilerini Çoğaltabilecek. Yakında yaşayan robotlar yapmak kolay olabilir – çünkü onlar kendilerini inşa edebilecekler. New Scientist raporları Harvard Üniversitesi, Tufts Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi araştırmacıları, kurbağa hücresi temelli Xenobot’larının kendi başlarına üreyebileceğini öğrendiler.

Özel organizmalar, birkaç gün içinde büyüyen bebek robotlarını kendiliğinden bir araya getirmek için “yüzlerce” ayrı hücre toplayabilir. Bu tekrar tekrar gerçekleştiğinden, yeniden üretimi, ilaç dağıtımı, nehirlerden mikroplastikleri çıkarmayı veya diğer küçük ölçekli görevleri tamamlamayı mümkün kılıyor.

Çoğaltma yöntemi, robotların kendileri kadar dikkate değerdir. Hücreler normalde iribaş derisine dönüşecekti, ancak bilgisayar tarafından tasarlanan hücre karışımı bunun yerine normalde yalnızca moleküllerde görülen “kinematik” (hareket tabanlı) replikasyonu kullanıyor. Çalışma lideri Sam Kriegman’a göre bilinen hiçbir hayvan veya bitki bu şekilde çoğalmaz – robotlar biyolojinin ‘kurallarını’ etkili bir şekilde çiğnedi.

Evet, araştırmacılar, kendilerini kopyalayan robotlarla ilgili teknik ve etik sorunların farkındalar. Takımın amacı, proje yardımcı lideri Joshua Bongard’a göre kendi kendini yeniden üretmeyi anlamak ve “onu kontrol etmeyi, yönetmeyi, söndürmeyi, yükseltmeyi” öğrenmek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hücre Tabanlı Yaşayan Robotlar Kendilerini Çoğaltabilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör