Mars Perseverance, Kaya Örneği Depolamasını Durdurdu

blank
Mars Perseverance, Kaya Örneği Depolamasını Durdurdu

İçerik: Mars Perseverance, Kaya Örneği Depolamasını Durdurdu

Mars Perseverance, Kaya Örneği Depolamasını Durdurdu. Mars Perseverance gezicisinin numune koleksiyonu bir engelle karşılaştı. NASA, enkazın bit karuselini (matkap uçlarını depolayan ve dahili işleme için numune tüplerini geçiren cihaz) kısmen bloke etmesinden sonra gezicinin numuneleri önbelleğe almayı durdurduğunu bildirdi.

Gezici 29 Aralık’ta anormallikle karşılaştı, ancak görev ekibi, matkap ucunu çıkarmak, robot kolunu çıkarmak ve neler olduğunu doğrulamak için görüntü almak için bir komut göndermek için 6 Ocak’a kadar beklemek zorunda kaldı.

Engellerin, matkap ucunu düşürürken numune tüpünden düşen ve bu parçanın karuselde düzgün bir şekilde oturmasını engelleyen çakıl taşları olduğuna inanılıyor. Depolama, NASA’nın örnekleri sonunda Dünya’ya getirme planları için çok önemli.

Bu, numune toplamanın sonu değil. NASA/JPL’nin baş numune mühendisi Louise Jandura, gezicinin bu durumda bile çalışacak şekilde tasarlandığını kaydetti. Bununla birlikte, ekip ilk kez enkazı temizlemek zorunda kaldı ve Jandura, operatörlerin çakıllardan “kontrollü ve düzenli bir şekilde” kurtulmak için ihtiyaç duydukları zamanı alacaklarını söyledi.

Bu, Perseverance’ın başının belaya girdiği ilk sefer değil. Gezici ilk denemesinde numune toplayamadı, Ingenuity helikopteri altıncı uçuşu sırasında bir işleme hatası yaşadı. Yine de, bu, görevin zorluklarını gösteriyor – bir numuneyi depolamak gibi görünüşte yaya bir görev bile yanlış koşullarda ters gidebilir. Ve Mars çok uzak olduğunda, düzeltmeler asla kolay veya kesin değil.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars Perseverance, Kaya Örneği Depolamasını Durdurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör