Türkiye, Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi

blank
Türkiye, Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi

İçerik: Türkiye, Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi

Türkiye Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi:

Teknoloji geliştikçe ve kullanımı arttıkça tüketici elektroniği pazarı da hızla büyüyor. Artan talep karşısında pandeminin neden olduğu chip krizi üreticilerin elini kolunu bağlıyor. Otomotiv çip krizinden en çok etkilenen sektörlerden biri olurken, otomotivde Avrupa’da 4. sırada yer alan Türkiye, çip üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor.

Geçen hafta dünyanın gözü CES 2022’deydi. 5-8 Ocak tarihleri ​​arasında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı, sektördeki son noktayı gözler önüne serdi. Teknolojinin gelişmesi ve pandeminin yarattığı itici güç ile küresel tüketici elektroniği pazarı sürekli büyüyor. Statista’nın konuyla ilgili verilerine göre, bu yıl sonunda yaklaşık 782 milyon dolara ulaşması beklenen tüketici elektroniği sektörünün, yıllık ortalama yüzde 7,62 büyüme ile 2025 yılında yaklaşık 975 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Elektronik cihazların kullanımının artması sonucu artan talep, çip üretiminde yetersiz kapasite nedeniyle karşılanamıyor, birçok sektör durma noktasına geliyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Thinktech’in verileri, son aylarda yaşanan chip krizinin dünya genelinde 169 sektörü olumsuz etkilediğini gösteriyor. “Politik, pandemik ve doğal birçok faktör chip üretiminde krizlere neden oluyor. Bu krizlerin etkileri küresel ölçekte yoğun bir şekilde hissediliyor” dedi.

Konuyla ilgili güncel gelişmeleri ve verileri inceleyen Online PR Service B2Press, chip krizinin boyutunu gözler önüne seriyor. Gartner Global Chip Crisis araştırmasının verileri chip krizinin 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar uzayabileceğini gösterirken, teknoloji devi IBM CEO’su Arvind Krishna, sorunun 2024’e kadar sürmesini beklediğini belirtiyor. Türkiye Otomobil CEO’su Gürcan Karakaş Girişim Grubu (TOGG), 2022’nin sonunu işaretleyenler arasında. CES 2022’de yaptığı açıklamada Karakaş, “Çip krizinin bir yıl daha süreceğini tahmin ediyoruz. Planlarımız doğrultusunda yapacağımız rezervasyonlarla chip krizine yakalanmayacağımızı düşünüyoruz.” Gartner’ın analistlerinden Alan Priestley, kapasite artışlarının ancak önümüzdeki birkaç yılı kurtarabileceğini belirtiyor: “5 yıl içinde, herkes en son elektronik ekipmanı kullanmak istediğinde, gelecekte yeni krizlerin yaşanması muhtemeldir, çünkü kapasitenin tekrar artırılması gerekecek.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye, Çip Üretiminde Dünyanın Sayılı Ülkeleri Arasına Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör