ANKA İHA Kendi Uçuş Süresi Rekorunu Kırdı

blank
ANKA İHA Kendi Uçuş Süresi Rekorunu Kırdı

İçerik: ANKA İHA Kendi Uçuş Süresi Rekorunu Kırdı

ANKA İHA Kendi Uçuş Süresi Rekorunu Kırdı:

TUSAŞ tarafından üretilen ANKA İHA, sorti yaparak 30 saat 30 dakika uçtu. ANKA İHA en uzun uçuş rekorunu kırdı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendisleri tarafından tasarlanan ve çok sayıda yerli alt yüklenicinin görev aldığı İnsansız Hava Aracı ANKA’nın montajı ve üretimi tamamlanarak 16 Temmuz 2010 tarihinde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle hangardan ayrıldı. Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştiren ve 2013’te envantere giren ANKA İnsansız Hava Aracı, gökyüzünde 100 bin+ uçuş saatini tamamlayarak kendi havada kalma rekorunu kırdı. 30+ saat havada kalan ANKA, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operasyon sistemi olmayı hedefledi.

Yeni nesil faydalı yükler ve milli tesislerin entegrasyonu ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, milli uçuşu ile emniyet ve harekat kabiliyeti açısından sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı. kontrol bilgisayarı, ulusal hava aracı kontrol bilgisayarı ve ulusal IFF.

ANKA-S, MALE (Orta İrtifa Uzun Havadan) İHA projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalanan üretim anlaşması ile 25 Ekim 2013 tarihinde ANKA İHA sistemlerinin bir alt tipi olarak hayata geçirildi. ANKA ve ANKA Blok-B sistemleri bazında geliştirilen ANKA-S, 2017 yılında hizmete girdi.

S versiyonunun bir diğer özelliği de sistemin uydudan kontrol edilebilmesidir. Uydudan kontrol edilebilme özelliği ile kontrol mesafesi artırılarak genişletilmiş bir operasyon alanı oluşturulur. Yeni nesil elektro-optik/kızılötesi ile kötü hava koşulları da dahil olmak üzere gündüz ve gece, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespiti, tanımlama, tanımlama ve takip amaçlı, teşhis, takip ve işaretleme görevleri için gerçek zamanlı görüntü istihbarat görevleri kamera, hava-yer/yer-yer haberleşme desteği MAK görev ve telsiz rölesi ile sağlanmaktadır.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ANKA İHA Kendi Uçuş Süresi Rekorunu Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör