Ukrayna Hükümeti, Hacking Saldırılarıyla Karşı Karşıya

blank
Ukrayna Hükümeti, Hacking Saldırılarıyla Karşı Karşıya

İçerik: Ukrayna Hükümeti, Hacking Saldırılarıyla Karşı Karşıya

Ukrayna Hükümeti, Hacking Saldırılarıyla Karşı Karşıya:

Ukraynalı yetkililer, Ukrayna’daki bir dizi hükümet web sitesinin Cuma günü büyük bir bilgisayar korsanlığı saldırısının ardından çöktüğünü açıkladı.

Saldırıların arkasında kimin olduğu hemen belli olmasa da, Rusya ile artan gerilimin ortasında ve Moskova ile Batı arasındaki görüşmelerin bu hafta önemli bir ilerleme sağlayamamasından sonra saldırıların başladığı açıklandı.

“Büyük bir bilgisayar korsanlığı saldırısının bir sonucu olarak, Dışişleri Bakanlığı ve diğer bazı devlet kurumlarının web siteleri geçici olarak kapatıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko Cuma günü Facebook’ta yaptığı açıklamada, uzmanlarımız zaten BT sistemlerinin çalışmasını geri yüklemek için çalışıyor” dendi.

Nikolenko, Associated Press’e, saldırıların arkasında kimin olabileceğini söylemek için çok erken olduğunu söyledi. Soruşturma devam ettiği için sonuç çıkarmak için henüz çok erken, ancak geçmişte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarına ilişkin uzun bir bağlantı var” dedi.

Moskova daha önce Ukrayna’ya yönelik siber saldırılara karıştığını reddetmişti.

Ülkenin Kabine, yedi bakanlık, Hazine, Ulusal Acil Servis ve Ukraynalıların elektronik pasaportlarının ve aşı sertifikalarının saklandığı devlet hizmetleri web sitelerinin web siteleri, hack nedeniyle Cuma günü kullanılamadı.

Web sitelerinde Ukraynaca, Rusça ve Lehçe olarak Ukraynalıların kişisel verilerinin kamuya sızdırıldığını söyleyen bir mesaj yer aldı. “Kork ve en kötüsünü bekle. Bu, geçmişiniz, bugününüz ve geleceğiniz için,” mesajı web sitelerinin ana sayfalarında yayınlandı.

Ukrayna Devlet İletişim ve Bilgi Koruma Servisi, hiçbir kişisel verinin sızdırılmadığını söyledi.

ABD, Rusya’nın Ukrayna yakınlarında yaklaşık 100.000 asker yığdığını tahmin ediyor ve bu bir işgal korkusunu körükledi. Moskova, saldırı planı olmadığını söylüyor ve Washington’un güçlerini geri çekme talebini, gerektiğinde onları konuşlandırma hakkına sahip olduğunu söyleyerek reddediyor.

Kremlin, Batı’dan NATO’nun doğuya doğru genişlemesini engelleyen güvenlik garantileri talep etti.

Geçen ay Moskova, NATO’nun Ukrayna ve diğer eski Sovyet ülkelerine üyeliğini reddetmesini ve ittifakın Orta ve Doğu Avrupa’daki askeri konuşlandırmalarını geri çekmesini talep eden taslak güvenlik belgeleri sundu. Washington ve müttefikleri bu tür taahhütlerde bulunmayı reddettiler, ancak müzakerelere hazır olduklarını söylediler.

Bu hafta Moskova ile ABD arasında yapılan yüksek riskli görüşmeler, ardından Rusya ve NATO temsilcilerinin bir toplantısı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndaki bir toplantı, herhangi bir acil ilerleme sağlamadı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ukrayna Hükümeti, Hacking Saldırılarıyla Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör