Türkiye’nin İlk İstihbarat Gemisi Ufuk Korvet Göreve Başladı

blank
Türkiye'nin İlk İstihbarat Gemisi Ufuk Korvet Göreve Başladı

İçerik: Türkiye’nin İlk İstihbarat Gemisi Ufuk Korvet Göreve Başladı

Türkiye’nin İlk İstihbarat Gemisi Ufuk Korvet Göreve Başladı:

STM’nin ana yükleniciliğini yaptığı Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle göreve başladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli rol oynayan STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. ülkemizin denizlerdeki operasyonel gücü yeni ekipman ve gemilerle artacak.

SSB ile STM arasında imzalanan sözleşme ile STM ana müteahhitliğinde çalışmaya başlayan Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) 14 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İstanbul Tuzla’daki İstanbul Deniz Tersanesi’nde düzenlenen törene; TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ve davetliler katıldı.

SSB ile STM arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile 31 Mart 2017 tarihinde Test ve Eğitim Gemisi Projesi’nde çalışmalara başlandı. İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından 9 Şubat’ta TCG UFUK törenle denize indirildi.

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet gövde formu kullanılarak tasarlanan TCG UFUK, ağır iklim ve deniz koşullarında uluslararası sular dahil 60 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı sağladığı TCG UFUK’un yerlilik oranı yüzde 70 seviyesine ulaştı. 110 kişilik personel kapasitesine sahip olan TCG UFUK Gemisi; Tam 99,5 metre uzunluğa, maksimum 14,4 metre genişliğe, 2 bin 250 ton deplasmana ve 10 tonluk bir helikopter platformuna sahip.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’nin İlk İstihbarat Gemisi Ufuk Korvet Göreve Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör