Ukrayna Devletine Yapılan Siber Saldırılar Devam Ediyor

blank
Ukrayna Devletine Yapılan Siber Saldırılar Devam Ediyor

İçerik: Ukrayna Devletine Yapılan Siber Saldırılar Devam Ediyor

Ukrayna Devletine Yapılan Siber Saldırılar Devam Ediyor:

Bilgisayar korsanları Cuma günü düzinelerce Ukrayna hükümet web sitesini geçici olarak kapattı. Gerçekleşen saldırılar büyük bir hasara yol açmadı, ancak Rusya Ukrayna sınırına asker toplarken artan gerilime katkıda bulundu. Ayrıca, soğuk ilişkiler döneminde ABD’ye nadir bir jest olarak Rusya, ABD varlıklarını hedef alan büyük bir fidye yazılımı çetesinin üyelerini tutukladığını söyledi.

Olaylar, görünüşte ilgisiz olsa da, ABD’nin Moskova’yı açıkça Ukrayna’yı daha fazla işgal etmeye hazırlamak ve bunu yapmak için bir bahane yaratmakla suçlamasıyla çılgınca bir faaliyet döneminde geldi. Artan düşmanlığın sadece gerçek şiddeti değil, aynı zamanda Ukrayna’yı ve hatta ABD’yi etkileyebilecek zarar verici dijital saldırıları da riske attığının altını çizdiler.

Beyaz Saray Cuma günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın ulusal ve bölgesel hükümet organlarının yaklaşık 70 web sitesini hedef alan aksaklıklar hakkında bilgilendirildiğini, ancak kimin sorumlu olabileceğini belirtmediğini söyledi.

Ancak herhangi bir sorumluluk atfedilmeden bile, Ukrayna’yı zarar verici siber saldırılarla zenginleştiren geçmişiyle Rusya’ya şüpheler yöneltildi. Ukrayna Güvenlik Servisi SBU, bir soruşturmanın ön sonuçlarının “Rusya istihbarat servisleriyle bağlantılı hacker gruplarının” olaya dahil olduğunu gösterdiğini söyledi. SBU, suçluların “saldırıdan etkilenen web sitelerine yönetici ayrıcalıklarıyla erişimi olan ticari bir şirketin altyapısını hacklediğini” söyledi.

Beyaz Saray, tahrifatın etkisini hala değerlendirdiğini, ancak şu ana kadar “sınırlı” olarak nitelendirdiğini söyledi. Bu arada üst düzey bir yönetim yetkilisi, Beyaz Saray’ın Rusya’da fidye yazılımı çetesi üyeleri olduğu iddiasıyla tutuklanma haberlerini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla gazetecilere brifing veren yetkili, tutuklananlardan birinin geçen yıl ABD’nin bazı bölgelerinde günlerce gaz kıtlığına neden olan Colonial Pipeline hack olayıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Yetkiliye göre, tutuklamaların Beyaz Saray tarafından Rusya-Ukrayna gerilimiyle ilgisi olmadığı düşünülüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ukrayna Devletine Yapılan Siber Saldırılar Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör