Ukrayna, Siber Saldırıların Ardındaki Hacker Grubu Buldu

blank
Ukrayna, Siber Saldırıların Ardındaki Hacker Grubu Buldu

İçerik: Ukrayna, Siber Saldırıların Ardındaki Hacker Grubu Buldu

Ukrayna, Siber Saldırıların Ardındaki Hacker Grubu Buldu:

Üst düzey bir Ukraynalı güvenlik yetkilisi, Kiev’in Belarus istihbaratına bağlı bir hacker grubunun bu hafta Ukrayna hükümetinin web sitelerini vuran bir siber saldırı düzenlediğine ve Rus istihbaratına bağlı bir grubun kullandığına benzer kötü amaçlı yazılımlar kullandığına inandığını söyledi.

Ulusal güvenlik ve savunma konseyi sekreter yardımcısı Serhiy Demedyuk, Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna’nın Cuma günkü saldırıyı -hükümet web sitelerini tehdit edici mesajlarla tahrif eden- UNC1151 olarak bilinen bir grubu suçladığını ve bunun perde arkasındaki daha yıkıcı eylemleri örtbas ettiğini söyledi.

“UNC1151 grubunun bu saldırıya karışmış olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Yorumları, düzinelerce web sitesine yapılan siber saldırının arkasındaki şüpheli suçlular hakkında Kiev tarafından yapılan ilk ayrıntılı analizi sundu. Yetkililer Cuma günü Rusya’nın muhtemelen dahil olduğunu açıkladı, ancak ayrıntı vermedi. Belarus, Rusya’nın yakın bir müttefiki.

Siber saldırı, Rusya’nın Ukrayna sınırlarına asker yığdığı ve Kiev ile Washington’un Moskova’nın Ukrayna’ya yeni bir askeri saldırı planladığından korktuğu bir zamanda “kork ve en kötüsünü bekle” uyarısıyla web sitelerinde belirmeye başladı.

Rusya, bu tür iddiaları “asılsız” diyerek reddetti.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun ofisi, Demedyuk’un sözleriyle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Rusya dışişleri bakanlığı da, sözleriyle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. Daha önce Ukrayna’ya karşı da dahil olmak üzere siber saldırılara karıştığını reddetmişti.

Demedyuk, yazılı yorumlarda, “Sitelerin tahrif edilmesi, perde arkasında gerçekleşen ve sonuçlarını yakın gelecekte hissedeceğimiz daha yıkıcı eylemlerin sadece bir örtüsüydü.” dedi.

UNC1151’e atıfta bulunarak: “Bu, Belarus Cumhuriyeti’nin özel servislerine bağlı bir siber casusluk grubudur.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ukrayna, Siber Saldırıların Ardındaki Hacker Grubu Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör