Ericsson Apple’a 5G Patenti Nedeniyle Tekrar Dava Açtı

blank
Ericsson Apple'a 5G Patenti Nedeniyle Tekrar Dava Açtı

İçerik: Ericsson Apple’a 5G Patenti Nedeniyle Tekrar Dava Açtı

Ericsson Apple’a 5G Patenti Nedeniyle Tekrar Dava Açtı:

İsveçli Ericsson, iPhone’larda 5G kablosuz patentlerinin kullanımı için telif ödemesi konusunda iki şirket arasındaki en son salvoda Apple’a karşı bir dizi patent ihlali davası açtı.

İlk kez 2015 yılında imzalanan telekom patentleri için yedi yıllık bir lisans sözleşmesinin yenilenmesi konusundaki müzakereler başarısız olduğu için her iki şirket de Amerika Birleşik Devletleri’nde birbirlerine dava açtılar.

Ericsson, Apple’ın telif ücretlerini uygunsuz bir şekilde düşürmeye çalıştığını iddia ederek ilk olarak Ekim ayında dava açmıştı. iPhone üreticisi daha sonra Aralık ayında İsveç şirketini patentleri yenilemek için “güçlü silah taktikleri” kullanmakla suçlayarak dava açtı.

Bir Apple sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, “Ericsson, patent lisans anlaşmamızı yenilemek için adil şartlar müzakere etmeyi reddetti ve bunun yerine aşırı telif ücretlerini gasp etmesi için dünya çapında Apple’a dava açtı … mahkemeden adil bir fiyat belirlemesine yardım etmesini istiyoruz” dedi.

Patent davaları teknoloji şirketleri arasında oldukça yaygın, çünkü Ericsson gibi şirketler her 5G ahize için 2,50 ila 5 dolar arasında ücret alırken, tasarruf edilen her dolar anlaşma süresi boyunca önemli miktarlara ulaşabilir.

Ericsson’dan bir sözcü, “Önceki anlaşmanın süresi dolduğundan ve yeni bir lisansın şartları ve kapsamı üzerinde anlaşmaya varamadığımızdan, Apple artık teknolojimizi lisanssız kullanıyor” dedi.

İsveçli şirket, araştırmaya yılda yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapıyor, 57.000’den fazla patentten oluşan bir portföye sahip ve patent portföyünden gelen telif hakları, işletme karının kabaca üçte birini oluşturuyor.

Geçen yıl Ericsson, üç aylık kazançlarını geçici olarak etkileyen birkaç ay süren mahkeme savaşlarının ardından Samsung ile patent davalarını sonuçlandırdı. Bekleyen aidatlar genellikle bir anlaşmaya varıldıktan sonra silinir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ericsson Apple’a 5G Patenti Nedeniyle Tekrar Dava Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör