SpaceX, 49 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Fırlattı

blank
SpaceX, 49 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Fırlattı

İçerik: SpaceX, 49 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Fırlattı

SpaceX, 49 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Fırlattı:

Elon Musk’un kurduğu uzay girişim şirketi SpaceX, toplam sayıyı 2.000’den fazlaya çıkarmak için bir Falcon 9 roketinde 49 Starlink uydusunu daha başarıyla fırlattı. Falcon 9 roketi, 19 Ocak’ta ABD, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Yaklaşık dokuz dakika sonra roketin ilk aşaması, “A Shortfall of Gravitas” adlı bir SpaceX drone gemisine nokta vuruşu yapmak için Dünya’ya geri döndü. Geri dönen roket Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’nda konuşlandırıldı.

Musk, yüzlerce küçük uydu aracılığıyla dünya çapında düşük gecikmeli geniş bant İnternet hizmetleri sağlamanın bir yolu olarak SpaceX tarafından işletilen Starlink projesini hayata geçiriyor. Proje, özellikle karasal İnternet altyapısının tam olarak kapsamadığı uzak alanlara odaklanacak. Son fırlatmanın ardından Musk, yükselen bir Ay’a karşı Falcon 9 roketinin muhteşem bir görüntüsünü tweetledi. Musk, NASA’nın insanları yaklaşık 30 yıl sonra Ay’a geri döndürme planının bir parçası olarak bir ay görevi üstlenmeyi de planlıyor. SpaceX CEO’su kendi tweetine “Yakında Ay’a dönüş” yanıtını verdi.

Başka bir videoda ise birinci kademe güçlendiricinin roketten ayrılıp SpaceX drone gemisine indikten sonra Dünya’ya nasıl geri döndüğünü gösterdi. SpaceX, birinci aşama güçlendiricileri yeniden kullanılabilir bir makine olarak kullanıyor ve böylece fırlatılan roketlerin bir bölümünü Dünya’ya geri getiriyor. Bunu yapmak, şirket için çok para tasarrufu sağlıyor ve aynı zamanda ardışık lansmanların maliyetini düşürüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, 49 Starlink Uydusunu Daha Uzaya Fırlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör