Apple, iOS 14 Ve iPadOS 14 Güvenlik Yamaları Yayınlamayacak

blank
Apple, iOS 14 Ve iPadOS 14 Güvenlik Yamaları Yayınlamayacak

İçerik: Apple, iOS 14 Ve iPadOS 14 Güvenlik Yamaları Yayınlamayacak

Apple, iOS 14 Ve iPadOS 14 Güvenlik Yamaları Yayınlamayacak. Apple, insanları cihazlarını en son yazılım sürümlerine güncellemeye ikna etmeyi amaçladığından, iOS 14 ve iPadOS 14 artık güvenlik yamaları almıyor.

Cupertino şirketi, başlangıçta iPhone ve iPad kullanıcılarına, iOS 15 veya iPadOS 15’e güncelleme yapmak istemiyorlarsa eski sürümlere bağlı kalma seçeneği vermişti. Bunun için iOS 14 ve iPadOS 14 için güvenlik yamaları sağlama sözü verdi ancak artık her iki yazılım sürümü için de yeni güncellemeler sağlamıyor.

Apple, Ars Technica’ya iOS 14 ve iPadOS 14’e güvenlik güncellemeleri sağlama amacının “geçici” nitelikte olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, teknoloji yayınını geçen yıl Eylül ayında yayınlanan ve güvenlik güncellemelerini alan önceki iOS ve iPadOS sürümlerinin yalnızca “belirli bir süre” için olduğunu ve sonsuza kadar güvenlik yamaları almayı amaçlamadığını belirten bir destek sayfasına yönlendirdi. Ancak sayfa, değişikliğin tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceğini doğrulamak için belirli bir zaman çizelgesi sunmuyor.

Ancak, son yazılım sürümlerine bağlı kalan ve iOS 15 veya iPadOS 15’e geçmeyi planlamayan kullanıcılar için iOS 14.8.1 ve iPadOS 14.8.1’in son sürümler olduğu fark edildi. Bu sürümler, iOS 14.8.1 ve iPadOS 14.8.1, geçen yıl Ekim ayında piyasaya sürüldü. iOS 14’te belirsiz bir şekilde bahsedilen kullanıcılar için iOS 15 için özellikler sayfası, şirket tarafından güvenlik yamaları almaya devam edecek.

“En son özellikler ve en eksiksiz güvenlik güncellemeleri seti için yayınlanır yayınlanmaz iOS 15’in en son sürümüne güncelleyebilirsiniz. Veya iOS 14’te devam edin ve yine de önemli güvenlik güncellemelerini alın”, sayfaya dahil edildi. Aynı açıklama, iPadOS 15’in özellikler sayfasında iPadOS kullanıcıları için mevcuttur. iOS 15.2.1, iPadOS 15.2.1 HomeKit Güvenlik Açığını Düzeltmek İçin Yayınlandı. Ek süre, kullanıcıların iOS 15 ve iPadOS 15’in ilk sürümlerinde bulunan hatalardan zarar görmemesine yardımcı oldu.

Ancak Apple, son nesil iOS ve iPadOS sürümlerini kullanan kişilere daha fazla güvenlik yaması vermeyerek, esasen onları cihazlarını iOS 15.2.1 ve iPadOS 15.2.1 olan en son iOS 15 ve iPadOS 15 sürümlerine güncellemeye zorluyor. Diğer olası hedeflerin yanı sıra, şirketin pazardaki iOS 15 ve iPadOS 15 kullanıcılarının tabanını artırmasına yardımcı olacak.

Apple Developer portalında bulunan verilere göre, iOS 15, son dört yılda piyasaya sürülen toplam iPhone birimlerinin yüzde 72’sinde zaten mevcutken, iOS 14 hala toplam tabanın yüzde 26’sında. Apple, Kullanıcıların Uygulamalarla Hesap Silmesini Kolaylaştırıyor. Son dört yılda piyasaya sürülen tüm iPad birimlerinin yüzde 57’sinde bulunan iPadOS 15 için de benzer bir durum var. Önceki iPadOS sürümü, bu tabanın yüzde 39’unda mevcuttur.

iOS 15 ayrıca dünya çapında piyasada bulunan toplam iPhone birimlerinin yüzde 63’ünde bulunurken, iPadOS 15, mevcut tüm iPad birimlerinin yüzde 49’unda, Apple portalında bulunan istatistikler gösteriyor. Geçmişte Apple, bir süredir eski iOS sürümlerine güvenlik yamaları sağlamayı başardı. Örneğin şirket, iOS 13 ve iOS 14 yaşam döngüleri boyunca iOS 12 kullanıcılarını desteklemeye devam etti. Bunun nedeni, iOS 12’de çalışan bazı cihazların daha yeni iOS sürümlerini almaya uygun olmaması olabilir. Tüm uyumlu cihazları sırasıyla iOS 15 ve iPadOS 15 için uygun olduğundan, iOS 14 ve iPadOS 14’te durum böyle değil.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, iOS 14 Ve iPadOS 14 Güvenlik Yamaları Yayınlamayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör