Google, Facebook CEO’ları Gizlice İşbirliği Yaptı

blank
Google, Facebook CEO'ları Gizlice İşbirliği Yaptı

İçerik: Google, Facebook CEO’ları Gizlice İşbirliği Yaptı

Google, Facebook CEO’ları Gizlice İşbirliği Yaptı. Google’a karşı devlet tarafından yürütülen bir antitröst davasından yeni çıkarılmış belgeler, arama motorunu çevrimiçi reklam satışlarını manipüle etmek için rakip Facebook ile işbirliği yapmakla suçluyor. Dava, her iki şirketin CEO’larının anlaşmadan haberdar olduklarını ve anlaşmayı imzaladıklarını iddia ediyor.

Aralık 2021’de açılan orijinal davada Google, rekabete aykırı davranışlarda bulunmak ve sosyal ağ devi ile işbirliği yapmakla suçlanmıştı. Ancak düzenlenmemiş sürüm, Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in anlaşmayı onaylama sürecine dahil olmalarıyla ilgili ayrıntılar sunuyor. Facebook o zamandan beri kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı.

Davaya göre, Facebook’un baş işletme görevlisi Sheryl Sandberg, Facebook’un CEO’sunu da içeren anlaşma hakkında 2018’de bir e-posta dizisinde bunun stratejik olarak büyük bir anlaşma olduğunu açıkça belirtti. Facebook yöneticilerinin isimleri davada hala paylaşılmazken, unvanları görünür durumda.

Davaya göre, iki taraf anlaşmanın şartlarını kararlaştırdığında, ekip doğrudan CEO Zuckerberg’e bir e-posta gönderdi. Şikayete göre, e-posta okunduğunda, imzalamaya neredeyse hazırız ve ilerlemek için onayınıza ihtiyacımız var yazıyordu. Şikayet, Zuckerberg’in bir karar vermeden önce Sandberg ve diğer yöneticileriyle görüşmek istediğini belirtiyor.

Google sözcüsü Peter Schottenfels yaptığı açıklamada, davanın yanlışlıklarla dolu olduğunu ve yasal haklardan yoksun olduğunu söyledi. Suçlamala göre, Eylül 2018’de iki şirketin anlaşmayı imzaladığı söyleniyor. Bir zamanlar Google’ın reklam işinin başı olan Sandberg ve Pichai, eyaletlerin şikayeti üzerine anlaşmayı şahsen imzaladı.

Meta sözcüsü Chris Sgro Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin Google ile yaptığı reklam teklifi anlaşmasının ve diğer teklif platformlarıyla yaptığı benzer anlaşmaların, reklam yerleşimleri için rekabeti artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Sgro, bu iş ilişkilerinin Meta’nın reklamverenlere daha fazla değer sunmasına ve yayıncılara adil bir şekilde tazminat ödemesine olanak tanıdığını ve bunun da herkes için daha iyi sonuçlar doğurduğunu söyledi. Davaya göre Google, 2018 sözleşmesine atıfta bulunmak için dahili olarak Jedi Blue kod ifadesini kullandı. Google bu kod ifadesini gizli tuttu.

Google’dan Schottenfels, davanın Pichai’nin Facebook ile anlaşmayı onayladığı iddiasının “doğru olmadığını” söyledi. Her yıl CEO onayı gerektirmeyen yüzlerce anlaşmaya imza atıyoruz ve bu da farklı değil, dedi ve anlaşmanın asla bir sır olmadığını da sözlerine ekledi.

Davaya Teksas Başsavcısı Ken Paxton önderlik ediyor ve Alaska, Arkansas, Florida, Idaho, Indiana, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nevada, Kuzey Dakota, Porto Riko, Güney Carolina, Güney Başsavcıları katıldı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Facebook CEO’ları Gizlice İşbirliği Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör