Intel’in Ohio Fabrikası Dünyanın En Büyük Çip Fabrikası Olabilir

blank
Intel'in Ohio Fabrikası Dünyanın En Büyük Çip Fabrikası Olabilir

İçerik: Intel’in Ohio Fabrikası Dünyanın En Büyük Çip Fabrikası Olabilir

Intel’in Ohio Fabrikası Dünyanın En Büyük Çip Fabrikası Olabilir. Intel Cuma günü yaptığı açıklamada, küresel bir yarı iletken sıkıntısı akıllı telefonlardan arabalara kadar her şeyi etkilediğinden dolayı kapasiteyi artırmak isteyen Ohio’da potansiyel olarak dünyanın en büyük çip üretim kompleksini inşa etmek için 100 milyar dolara kadar yatırım yapacağını söyledi.

Bu hareket, İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger’in Intel’in çip yapımındaki hakimiyetini geri kazanma ve Amerika’nın piyasada sıkı bir kontrolü olan Asya üretim merkezlerine bağımlılığını azaltma stratejisinin bir parçası. Gelsinger, New Albany’deki 1.000 dönümlük bir alana ilk 20 milyar dolarlık yatırım – Ohio tarihinin en büyüğü – 3.000 kişilik istihdam yaratacağını söyledi. Reuters’e verdiği demeçte, bu toplam sekiz üretim tesisiyle 100 milyar dolara yükselebilir ve Ohio’da bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım olabilir.

Silikonun kalbi olarak adlandırılan, “gezegendeki en büyük yarı iletken üretim yeri” haline gelebileceğini söyledi. Yonga üreticileri üretimi artırmak için çabalarken, Intel’in yeni fabrikalar için planları mevcut arz sıkıntısını hafifletmeyecek çünkü bu tür komplekslerin inşa edilmesi yıllar alıyor.

Gelsinger Cuma günü yaptığı açıklamada, çip sıkıntısının 2023’e kadar devam etmesini beklediğini yineledi. Intel, Ohio’da 20 Milyar Dolarlık Çip Üretim Tesisi Planlayacağını Söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çip üretimini önemli ölçüde artırmak için Biden yönetimi, Kongre’yi sübvansiyon finansmanında 52 milyar doları onaylamaya ikna etmeyi amaçlıyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Cuma günü yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi’nin yarı iletken yatırımlarını ve tedarik zincirlerini desteklemeye yardımcı olmak için yakında bir rekabet gücü tasarısı sunacağını söyledi. Bu, 52 milyar dolarlık finansmanı içerecektir.

ABD Başkanı Joe Biden, Cuma günü Gelsinger ile bir Beyaz Saray etkinliğinde Intel’in yatırımını övdü ve tekrar kongre eylemi için dava açtı. Biden, “Çin, küresel pazarı ele geçirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor, böylece geri kalanımızla rekabet etmeye çalışabilirler” dedi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, etkinlikte mevcut yarı iletken tedarik zincirinin “dünyanın yarısındaki koşullara ve ülkelere çok fazla bağımlı” olduğunu söyledi. Gelsinger, hükümet fonu olmadan “Ohio sahasına başlayacağız. Sadece bu kadar hızlı olmayacak ve o kadar hızlı büyümeyecek” dedi.

Gartner verilerine göre Intel, 2021’de 1 numaralı yarı iletken satıcı konumunu Samsung Electronics’e devretti ve yalnızca %0,5’lik bir büyümeyle ikinci sıraya geriledi, ilk 25’teki en düşük oran bu. Intel, dış müşteriler için önemli bir çip üreticisi olma yolundaki geri dönüş planının bir parçası olarak, Eylül ayında Arizona’da iki fabrikanın temelini attı. 20 milyar dolarlık fabrika, Phoenix’in Chandler banliyösündeki kampüsündeki toplam Intel fabrika sayısını altıya çıkaracak.

Gelsinger Reuters’e verdiği demeçte, önümüzdeki aylarda Avrupa’da bir başka büyük üretim tesisi daha duyurmayı umduğunu söyledi. Yatırımları hızlandıran sadece Intel değil. Rakipler Samsung Electronics ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co veya TSMC de ABD’de büyük yatırım planlarını açıkladılar ve bu, ileride çiplerde bir bolluk hakkında soruları gündeme getiriyor.

Gelsinger, “Arz-talep dengesi görünümüne bile sahip olmadan önce önümüzde hala yıllarımız var” dedi. “Kendinize hayatınızın hangi bölümünün daha dijital hale gelmediğini sorun.” Gartner analisti Alan Priestley, “Evet, endüstri büyüyor ve belki de metaverse yarı iletken endüstrisi için dünyadaki açlığı çözüyor.” dedi.

ABD yatırımları, ABD ile Çin arasındaki bir teknoloji savaşının, çipler gibi belirli teknolojilerin ayrılmasına neden olmasıyla ortaya çıkıyor. Çin’e teknoloji satmak isteyen şirketler, ABD ihracat kontrol kurallarına takılmamak için ABD dışına çıkmayı düşünüyor. Çin ayrıca yarı iletken üretim kapasitesine büyük yatırım yapıyor.

Gelsinger, Cuma günü ABD çip üretimini artırmanın güvenlik ve ekonomik yararlarını da överken, Bloomberg Kasım ayında Biden yönetiminin, şirketin Çin’deki silikon levha üretimini ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle artırmaya yönelik önceki planına karşı çıktığını bildirdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Intel’in Ohio Fabrikası Dünyanın En Büyük Çip Fabrikası Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör