Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor?

blank
Satürn'ün Ayı, "Gizli" Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor?

İçerik: Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor?

Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor? Bilim adamları, Ölüm Yıldızı benzeri Satürn uydusunun yüzeyinin altına gömülü bir yeraltı okyanusu keşfettiler ve olası yaşam belirtileri olan yeni bir “gizli” okyanus dünyaları sınıfının yolunu açtılar.

ABD’deki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’ndeki (SwRI) ekip, Satürn’ün en küçük, en içteki uydusu Mimas’ın donmuş hareketsiz bir uydu olduğunu kanıtlamak için yola çıktı ve bunun yerine Mimas’ın bir iç okyanusa sahip olduğuna dair ikna edici kanıtlar keşfetti.

NASA’nın Cassini görevinin son günlerinde, uzay aracı, ayın dönüşünde, genellikle bir iç okyanusu destekleyebilen jeolojik olarak aktif bir cisme işaret eden ilginç bir salınım tespit etti. NASA’nın Gezgini, Mars’ta Karbon İmzası Buldu. SwRI’dan Dr Alyssa Rhoden, “Mimas’ın bir okyanusu varsa, bu, okyanusun varlığını reddetmeyen yüzeylere sahip küçük, ‘gizli’ okyanus dünyalarının yeni bir sınıfını temsil ediyor” dedi.

Son 25 yılda gezegen bilimindeki en derin keşiflerden biri, güneş sisteminde kaya ve buz katmanlarının altında okyanus bulunan dünyaların yaygın olmasıdır. Bu tür dünyalar arasında Europa, Titan ve Enceladus gibi dev gezegenlerin buzlu uydularının yanı sıra Plüton gibi uzak gezegenler yer alır.

Ekip Yöneticisi Rhoden, “Mimas’ın yüzeyi yoğun bir şekilde kraterli olduğundan, bunun sadece donmuş bir buz bloğu olduğunu düşündük.” Dedi. “Mimas’ın yüzeyinin bizi yanılttığı ortaya çıktı ve yeni anlayışımız, güneş sistemimizde ve ötesinde potansiyel olarak yaşanabilir bir dünya tanımını büyük ölçüde genişletti.”

Ekip ayrıca, yüzeyden gelen ısı akışının buz kabuğunun kalınlığına karşı çok hassas olduğunu, bir uzay aracının doğrulayabileceği bir şey buldu. Örneğin, Juno uzay aracının Europa tarafında uçması ve bu Jovian ayındaki ısı akışlarını ölçmek için mikrodalga radyometresini kullanması planlanıyor.

Bu veriler, bilim insanlarının, NASA’nın Europa Clipper’ı 2024 lansmanına yaklaşırken özellikle ilginç olan Mimas gibi okyanus dünyalarının buzlu kabuklarını ısı akışının nasıl etkilediğini anlamalarını sağlayacak. TOI-2180 b adlı Jüpiter-Benzeri Gezegen, NASA Citizen Scientist Tarafından Tespit Edildi. NASA’nın Ağının eş başkanı Rhoden, keşif “Satürn’ün halkalarını ve orta büyüklükteki uydularını ve ayrıca potansiyel olarak yaşanabilir okyanus uydularının, özellikle Uranüs’teki yaygınlığını daha iyi anlamamıza yardımcı olacak. Ocean Worlds Araştırma Koordinasyon Ağı için Mimas, sürekli araştırma için zorlayıcı bir hedef” dedi.

4 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Satürn’ün Ayı, “Gizli” Okyanuslara Mı Ev Sahipliği Yapıyor?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör