Meta AI Süper Bilgisayarın Dünyanın En Hızlısı Olacağını Söylüyor

blank
Meta AI Süper Bilgisayarın Dünyanın En Hızlısı Olacağını Söylüyor

İçerik: Meta AI Süper Bilgisayarın Dünyanın En Hızlısı Olacağını Söylüyor

Meta AI Süper Bilgisayarın Dünyanın En Hızlısı Olacağını Söylüyor:

Meta, yeni bir yapay zeka süper bilgisayarının ilk aşamasını tamamladı. AI Research SuperCluster (RSC) bu yıl içinde tamamen oluşturulduktan sonra, şirket, “yaklaşık 5 exaflop karma hassas hesaplama gerçekleştirebilen”, gezegendeki en hızlı AI süper bilgisayarı olacağına inanıyor.

Şirket, RSC’nin araştırmacıların trilyonlarca örnekten öğrenebilecek daha iyi AI modelleri geliştirmelerine yardımcı olacağını söylüyor. Diğer şeylerin yanı sıra, modeller daha iyi artırılmış gerçeklik araçları oluşturabilecek ve Meta’ya göre “metni, görüntüleri ve videoyu birlikte sorunsuz bir şekilde analiz edebilecek”. Bu çalışmanın çoğu, yapay zeka destekli uygulamaların ve ürünlerin kilit bir role sahip olacağını düşünülüyor.

“RSC’nin, örneğin, her biri farklı bir dil konuşan büyük insan gruplarına gerçek zamanlı sesli çevirileri güçlendirebilen, böylece bir araştırma projesinde sorunsuz bir şekilde işbirliği yapabilmeleri veya bir AR oyunu oynayabilmeleri için tamamen yeni AI sistemleri oluşturmamıza yardımcı olacağını umuyoruz. teknik program yöneticisi Kevin Lee ve yazılım mühendisi Shubho Sengupta bir blog yazısında yazdı.

RSC şu anda toplam 6.080 GPU’lu 760 Nvidia DGX A100 sistemine sahiptir. Meta, mevcut yinelemenin zaten gezegendeki en hızlı AI süper bilgisayarları arasında olduğuna inanıyor. İlk kıyaslamalara dayanarak, RSC’nin şirketin eski kurulumuna kıyasla bilgisayarla görme iş akışlarını 20 kata kadar ve NVIDIA Toplu İletişim Kitaplığı’nı dokuz kattan daha hızlı çalıştırabileceğini iddia ediyor.

Meta, RSC’nin büyük ölçekli doğal dil işleme modellerini de üç kat daha hızlı eğitebileceğini söylüyor. Bu nedenle, “bir eylemin, sesin veya görüntünün zararlı mı yoksa iyi huylu mu olduğunu” (örneğin, nefret söylemini ortadan kaldırmak için) belirleyen AI modelleri daha hızlı eğitilebilir. Şirkete göre, bu araştırma, insanları Facebook ve Instagram gibi mevcut hizmetlerde ve meta veri tabanında korumaya yardımcı olacak.

Meta, RSC’yi çalıştırmak için fiziksel altyapı ve sistemleri oluşturmanın yanı sıra, kullandığı gerçek dünyadaki eğitim verilerini korumak için güvenlik ve gizlilik kontrollerinin bulunması gerektiğini söyledi. Kamuya açık veri kümeleri yerine üretim sistemlerinden elde edilen gerçek dünya verilerini kullanarak, örneğin zararlı içeriği belirleyerek araştırmasını daha etkin bir şekilde kullanabileceğini düşünüyor.

Bu yıl Meta, RSC’deki GPU sayısını 16.000’e çıkarmayı planlıyor. Bunun AI eğitim performansını 2,5 kattan fazla artıracağını söylüyor. 2020’nin başlarında proje üzerinde çalışmaya başlayan şirket, RSC’nin yapay zeka modellerini bir exabayta kadar olan veri kümeleri üzerinde eğitmesini istedi (.

Lee ve Sengupta, “Hesaplama yeteneğinde böyle bir adım işlevi değişikliğinin, yalnızca mevcut hizmetlerimiz için daha doğru AI modelleri oluşturmamıza değil, aynı zamanda özellikle meta veri tabanında tamamen yeni kullanıcı deneyimlerine olanak sağlamamıza olanak vermesini bekliyoruz” dedi.

Diğer exascale sistemleri ABD’de inşa ediliyor. Enerji Bakanlığı’nın Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki gecikmeli Aurora süper bilgisayarının 2 exaflop’a ulaşması beklenirken, ülkenin nükleer stokunu yönetecek El Capitan süper bilgisayarının gelecek yıl geldiğinde 2 exaflop’a ulaşması bekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Meta AI Süper Bilgisayarın Dünyanın En Hızlısı Olacağını Söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör