NASA’nın Swift Gözlemevi, Güvenli Modda Zorlandı

blank
NASA'nın Swift Gözlemevi, Güvenli Modda Zorlandı

İçerik: NASA’nın Swift Gözlemevi, Güvenli Modda Zorlandı

NASA’nın Swift Gözlemevi, Güvenli Modda Zorlandı:

Eskiden Swift Gamma-Ray Burst Explorer olarak adlandırılan NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi ile ilgili bir sorun, onu ekip araştırırken bilim operasyonlarını askıya almaya ve güvenli moda girmeye zorladı.

Uzay tabanlı teleskop, ajansın en bilinen görevlerinden biri değil. Ancak gama ışını patlamaları adı verilen astronomik bir olgunun araştırılmasında önemli bir rol oynadığı için bilim dünyasında çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Swift Gözlemevi teleskopu, bu haftanın başlarında hatalı donanımla ilgili olduğundan şüphelenilen bir sorun yaşadı. NASA durumu kısa bir gönderide şu sözlerle aktardı:

18 Ocak Salı akşamı NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi güvenli moda girerek bilimsel gözlemleri askıya aldı. Görev ekibi, uzay aracının tepki tekerleklerinden birinin olası bir arızasını sebep olarak araştırıyor.

Tepki tekerlekleri, uzay aracının çok hassas bir derecede dönmesini sağlayan ve teleskopun tek yöne bakmasına yardımcı olan bileşenlerdir. Swift yüksek derecede hassasiyet gerektirdiğinden, gama ışını patlamalarını inceleme görevi için bu önemlidir. Patlamalar birkaç milisaniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Bu nedenle Swift, bu olayları kaybolmadan önce hızlı bir şekilde gözlemleyebilmelidir.

Ekip, hatanın gerçekten tepki çarklarında olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırma yapabilmek için onu kapattı. İyi haber şu ki, diğer donanım parçalarında herhangi bir sorun görünmüyor. Dolayısıyla, gerekirse ekip, gözlemevini altı tekerleğinden beşi çalışır durumdayken işletmeye devam edebileceklerine inanıyor.

NASA yaptığı açıklamada bu konuya değinerek, “Ekip beş reaksiyon çarkını kullanarak bilim operasyonlarını eski haline getirmek için çalışıyor. Kalan beş çark da beklendiği gibi çalışıyor. Swift’in 17 yıllık operasyonunda ilk kez bir reaksiyon başarısız oldu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Swift Gözlemevi, Güvenli Modda Zorlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör