Siber Saldırılardan Korunmanın En Etkili 5 Yolu

blank
Siber Saldırılardan Korunmanın En Etkili 5 Yolu

İçerik: Siber Saldırılardan Korunmanın En Etkili 5 Yolu

Siber Saldırılardan Korunmanın En Etkili 5 Yolu:

Siber güvenlik alanında yeterli önlemleri alamayan KOBİ’ler, siber suçluların birincil hedefi haline geliyor. KOBİ’lerin %51’inin siber güvenlik ihlalleri yaşadığını ve bu ihlallerin daha çok kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla gerçekleştiğini belirten Komtera Teknoloji Kanalı Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber altyapısını güçlendirmek isteyen KOBİ’ler için 5 temel siber güvenlik önerisini sıralıyor.

Siber güvenlik önlemlerine yatırım yapmak büyük şirketler için kolayken, bu çaba KOBİ’ler için çoğu zaman imkansız görünebilir. Ancak bu durumdan yararlanan bilgisayar korsanları, saldırılarını zayıf siber güvenlik önlemleriyle KOBİ’lere yönlendiriyor. Öyle ki araştırmalar KOBİ’lerin %51’inin siber güvenlik ihlalleri yaşadığını ve bu ihlallerin büyük oranda kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklandığını gösteriyor. KOBİ’lerin varlıklarını korumak için gerekli önlemleri almaları gerektiğini vurgulayan Komtera Teknoloji Kanalı Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber saldırılara karşı korunmak için 5 temel siber güvenlik önerisini paylaşıyor.

  • Güvenlik duvarına sahip olun. Güvenlik duvarı, veriler ve siber suçlular arasında bir engel olarak kabul edilir. Şirketler, ek bir koruma katmanı sağlamak için standart harici güvenlik duvarına ek olarak ayrı bir güvenlik duvarı kurmayı seçebilir. Çalışanların evden çalışmaları durumunda sistemlerinde güvenlik duvarının etkinleştirilmiş olması son derece önemli bir adım olacaktır.
  • Varlıklarınızı korumayı unutmayın. Değerli varlıklar, şirket türüne bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, şirketlerin tüm kritik ve gizli verilerin nerede bulunduğunun farkında olması ve bunları korumak için ekstra güvenlik önlemleri alması önemlidir. Tüm sistemleri, ağları, verileri ve doğru yedeklemelerden kurtarma yeteneğini kapsayan bir acil durum planı yapmak, olası herhangi bir sorun için en güçlü yol haritası olacaktır.
  • Kötü amaçlı yazılımlara karşı savunun. Güçlü bir kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü, cihazların güvenliğine yönelik tehditlerin engellenmesi ve işaretlenmesi söz konusu olduğunda kullanışlıdır. Kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmamak için en iyi uygulamalardan biri, bilinmeyen Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçınırken, cihazları güncel tutmak ve güçlü parola koruması sağlamak diğer etkili adımlardır.
  • Veriler üzerindeki otoriteyi kontrol ettiğinizden emin olun. Önemli verilerinize erişmesi gerekmeyen kişilere ekstra izin verilmemelidir. Yönetim görevleri için yalnızca yönetici ayrıcalıklarına sahip hesaplara yetki verilmelidir. Genel görevler için ayrıcalıklı hesap yerine standart hesapları kullanmak daha etkili olacaktır.
  • Çok faktörlü bir kimlik doğrulama (MFA) çözümü kullanın. Başarılı bir kimlik ihlalinin nedeni, kararlı bir saldırgan veya dikkatsiz bir çalışan olabilir. Kimlik hırsızlığı gibi siber suçluların sıklıkla sevdiği kolay, düşük riskli ancak getirisi yüksek siber suçlar vardır. MFA ile hesapları veya cihazları korumak için ek koruma katmanları eklenebilir. MFA ile yöneticiler, anormallikleri belirlemek için oturum açma davranış kalıpları, coğrafi konum ve erişilen oturum açma sisteminin türü gibi bağlamsal bilgilerden yararlanarak bu tür saldırıları da önleyebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Siber Saldırılardan Korunmanın En Etkili 5 Yolu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör