ABD, Çip Üreticilerinin Hisse Senetlerinin Düştüğünü Açıkladı

blank
ABD, Çip Üreticilerinin Hisse Senetlerinin Düştüğünü Açıkladı

İçerik: ABD, Çip Üreticilerinin Hisse Senetlerinin Düştüğünü Açıkladı

ABD, Çip Üreticilerinin Hisse Senetlerinin Düştüğünü Açıkladı. ABD Ticaret Bakanlığı, üreticilerin yarı iletken stoklarının küresel çip kıtlığı nedeniyle düştüğünü gördüklerini söyledi. 150’den fazla firmayla yapılan bir anket, tedarikin 2019’daki ortalama 40 günlük değerinden 2021’in sonlarında sadece beş güne düştüğünü buldu.

Pandemi sırasında cihaz satışları arttı ve yarı iletken üreticileri talebe yetişmek için mücadele etti. Kıtlık, büyük endüstriler için büyük aksamalara neden oldu. Milyonlarca ürün – arabalar, çamaşır makineleri, akıllı telefonlar ve daha fazlası – yarı iletken olarak da bilinen bu çiplere güveniyor.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo yaptığı açıklamada “Hızla artan talep ve mevcut üretim tesislerinin tam kullanımıyla, bu krizi uzun vadede çözmenin tek çözümünün yerli üretim kapasitemizi yeniden inşa etmek olduğu açıktır.” dedi.

Araştırma ayrıca, yarı iletkenlere olan talebin geçen yıl 2019’a göre %17 kadar daha yüksek olduğunu buldu. Bu arada üretim ve araştırma, Senato’nun Haziran ayında finansmanı onaylamasının ardından ABD Temsilciler Meclisi Demokratları Salı günü ABD’nin Çin ile rekabet gücünü artırmayı ve yarı iletkene 52 milyar dolar (38,5 milyar sterlin) harcamayı amaçlayan yasayı açıkladılar.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, kilit bileşenlerin eksikliği tedarik zinciri darboğazlarını şiddetlendirdiği için, Kongre’yi ABD’de çip üretimini artırmaya yardımcı olacak finansmanı onaylamaya ikna etmeye çalışıyor.

Geçen hafta Intel, Ohio’da dünyanın en büyük çip üretim kompleksi olabilecek şeyi inşa etmek için 20 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Kasım ayında Samsung, 17 milyar dolarlık yeni bilgisayar çipi tesisi için Teksas’taki ABD şehri Taylor’a yakın bir yer seçtiğini duyurdu. Santralin 2024’ün ikinci yarısında faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu, Güney Koreli elektronik devinin ABD’deki en büyük yatırımı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD, Çip Üreticilerinin Hisse Senetlerinin Düştüğünü Açıkladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör