Avrupa’nın Yüksek Mahkemesi Intel’in Ödeme Cezasını Kaldırdı

blank
Avrupa'nın Yüksek Mahkemesi Intel'in Ödeme Cezasını Kaldırdı

İçerik: Avrupa’nın Yüksek Mahkemesi Intel’in Ödeme Cezasını Kaldırdı

Avrupa’nın Yüksek Mahkemesi Intel’in Ödeme Cezasını Kaldırdı. Intel, bir zamanlar çip üreticisinin Avrupa Komisyonu tarafından rekor kıran bir para cezasına çarptırıldığını gören uzun süredir devam eden bir antitröst davasında (şimdilik) muzaffer çıktı.

Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme, şirkete 2009 yılında uygulanan 1,06 milyar Euro’luk cezayı bozdu. O zamanlar Komisyon, Intel’in pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığını ve HP gibi üreticiler sunarak rakiplerine zarar verdiğini belirledi. Dell ve Lenovo, rakip AMD’ler yerine kendi mikroişlemcilerini kullanmaya teşvik ediyor.

Şirket elbette karara itiraz etti, ancak Genel Mahkeme 2014’te cezayı onayladı. Intel’in AMD’yi piyasadan çıkarmak için bir planı vardı ve mahkemeye göre”inteli (bu) uygulamaların rekabete aykırı doğasını gizlemeye çalıştı”. Ancak 2017’de Avrupa Birliği’ndeki en yüksek mahkeme para cezasının yeniden incelenmesine karar verdi.

Komisyonun Intel’in faaliyetinin rakibinin kendisine karşı rekabet etme yeteneğini nasıl etkilediğine dair bir ekonomik değerlendirme yapmayı düşünmediği gerekçesiyle davayı Genel Mahkemeye geri gönderdi. Şimdi, Genel Mahkeme, Komisyonun yıllar önce şirketin indirim planının eksik bir analizini yaptığını doğruladığı kararını yayınladı. Bu nedenle, Intel’in üreticilere sunduğu indirimlerin “rekabet karşıtı etkilere sahip olup olmadığını veya olması muhtemel” olup olmadığını belirlemek mümkün değil. Genel Mahkeme ayrıca Intel’in ne kadar para cezası ödemesi gerektiğini belirleyecek durumda olmadığına karar verdi, bu nedenle hem kararı hem de yonga üreticisine uygulanan para cezasını kaldırdı.

Bu, şu anda küresel tedarik zinciri sıkıntısıyla uğraşırken AMD’yi yakalamaya çalışan şirket için büyük bir zafer. The Wall Street Journal’a göre, karar hala temyiz edilebilir ve bu gerçekleşirse karar Adalet Divanı’na geri dönecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa’nın Yüksek Mahkemesi Intel’in Ödeme Cezasını Kaldırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör