Google’a, ‘aldatıcı’ Konum Takibi Nedeniyle Dava Açıldı

blank
Google'a, 'aldatıcı' Konum Takibi Nedeniyle Dava Açıldı

İçerik: Google’a, ‘aldatıcı’ Konum Takibi Nedeniyle Dava Açıldı

Google’a, ‘aldatıcı’ Konum Takibi Nedeniyle Dava Açıldı. Google, konum takibinin nasıl kontrol edileceği konusunda insanları kandırdığı suçlamaları nedeniyle ABD’de dava ediliyor.

Yasal işlem, uygulamalarında bir konum izleme ayarını kapatmanın, özelliği tamamen devre dışı bırakmak için yetersiz kaldığı, yaygın olarak bildirilen 2018 vahiyine atıfta bulunuyor. Google’ı sözde karanlık kalıplar, kasıtlı olarak kafa karıştıran pazarlama teknikleri kullanmakla suçluyor. Google, iddiaların yanlış ve modası geçmiş olduğunu söyledi.

‘Haksız uygulamalar’
Kolombiya’da yasal işlem başlatıldı. Benzer davalar Teksas, Indiana ve Washington eyaletlerinde de dosyalandı. Google Haritalar’ı kullanırken veya Arama’yı kullanırken Konum Geçmişi’nin kapatılmasının Associated Press’in ifşasına atıfta bulunuyor – ayrı bir ayar olarak Web ve Uygulama Etkinliği, konumu ve diğer kişisel verileri günlüğe kaydetmeye devam etti.

Princeton Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla yapılan çalışma, iki milyara kadar Android ve Apple cihazının etkilenebileceğini buldu. Yasal işlem, “Google, kullanıcıların konum takibini reddetmesini veya rıza gösterdikleri iddia edilen veri toplama ve işlemeyi değerlendirmesini zorlaştıran aldatıcı ve haksız uygulamalara güvendi ve güvenmeye devam ediyor” iddiasında bulunuyor.

‘Güçlü kontroller’
Google, davanın “yanlış iddialara ve ayarlarımızla ilgili modası geçmiş iddialara” dayandığını söyledi. Bir temsilci şunları ekledi: “Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık.

“Kendimizi şiddetle savunacağız ve rekoru kıracağız.” Yasal işlem, Google’ın politikalarının başka “yanıltıcı, belirsiz ve eksik açıklamalar içerdiğini ancak tüketicilerin konumlarının Google tarafından ne zaman toplanıp saklandığını veya hangi amaçlarla tutulduğunu anlamayacağını” iddia ediyor.

Karmaşık gezinme menüleri, görsel yanlış yönlendirme, kafa karıştırıcı ifadeler ve belirli bir sonuca doğru tekrarlanan dürtüler gibi, kullanıcıların karar vermesini tasarımcının yararına değiştiren karanlık desenlere, tasarım seçimlerine atıfta bulunuyor. Veri düzenleyicileri giderek bu uygulamalara odaklanıyor.

Google, ABD’de aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka yasal işlemle karşı karşıya:

Mayıs 2020’de Arizona, aynı konuda yasal işlem başlattı
Aralık 2020’de, birden fazla ABD eyaleti, reklam açık artırmalarının fiyatı ve süreci konusunda dava açtı
Ekim 2020’de ABD Adalet Bakanlığı, Google’ın arama ve arama reklamcılığı üzerinde tekel olduğunu iddia etti

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google’a, ‘aldatıcı’ Konum Takibi Nedeniyle Dava Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör