Meta’nın Ücretsiz İnterneti, Bazı Ülkelerde Ücretli Çalışıyor

blank
Meta'nın Ücretsiz İnterneti, Bazı Ülkelerde Ücretli Çalışıyor

İçerik: Meta’nın Ücretsiz İnterneti, Bazı Ülkelerde Ücretli Çalışıyor

Meta’nın Ücretsiz İnterneti, Bazı Ülkelerde Ücretli Çalışıyor. The Wall Street Journal ile paylaşılan belgelere göre, Meta’nın ücretsiz internet hizmetindeki yazılım hataları, kullanıcılar için istenmeyen ücretlere yol açıyor. Videolar gibi ücretli özellikler, kliplerin gizli kalması veya kullanıcıları veri ücretleri konusunda uyarması gerektiği halde, hizmetin ücretsiz modunda görünüyor. Kullanıcılar içeriğe dokunduklarında, hizmetin gelişmekte olan ülkelerdeki hedef kitlesi için ödenmesi özellikle zor olabilen operatör faturalarıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Hata, taşıyıcılar için kazançlı görünüyor. Meta tahmini taşıyıcılar, geçen yaz itibariyle ücretsiz kullanıcılardan ayda yaklaşık 7,8 milyon dolar alıyorlardı. Sorun özellikle, kullanıcılardan ayda toplam 1,9 milyon dolar tahsil edildiği bildirilen Pakistan’da ciddiydi.

Bir Meta sözcüsü, sorunla ilgili raporlar aldığını ve yazılım kusurlarını düzeltmeye yönelik “çalışmaya devam ettiğini” söyledi. Serbest modun yeni sürümleri, hiçbir zaman paraya mal olmayacağını ima etmek yerine açıkça “yalnızca metin” olarak etiketler. Temsilci, aylık 7,8 milyon dolarlık masraf öngören belgenin taşıyıcı fatura bilgilerine dayanmadığını ve fazla ücretlerin ayda 3 milyon dolara yakın olduğunu söyledi.

Google gibi Meta, ücretsiz internet erişimini zorlamaya büyük ilgi duyuyor. Son zamanlardaki büyümesinin çoğu, birçok insanın ilk kez çevrimiçi olarak atladığı gelişmekte olan ülkelerden geliyor. Ücretsiz hizmet, kullanıcıları yalnızca Facebook’u ve sahip olduğu diğer hizmetleri ziyaret etmekle sınırlamazken, internete yeni girenlerin kaydolma ve Meta’nın büyümesini teşvik etme şansını artırıyor.

Meta’nın ücretsiz teklifleriyle ilgili sürpriz faturalandırmanın ötesinde başka endişeler de var. Şirket, bazı ülkelerde uygulama içi sistemler (taşıyıcılardan doğrudan satın almalar yerine) ve olay sonrası “krediler” aracılığıyla veri için ödeme yapmayı çok kolaylaştırdığı için eleştirildi. Ayrıca, Discover ürününün kullanıcılarını kendi hizmetlerindeki içeriğe yönlendirmekle ve harici içeriği kolayca erişilebilir hale getirmek için yeterli çabayı göstermemekle de suçlandı. Şirket, ister kendi ürünlerine ister başka yerlere olsun, tüm internet trafiğine eşit davranacağını iddia etse de, sızdırılan belgenin kendisi Discover’un “taahhütlerimizle tutarlı çalışmadığını” belirtiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Meta’nın Ücretsiz İnterneti, Bazı Ülkelerde Ücretli Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör