Twitter’a Hükümetlerden Rekor Sayıda İçerik Kaldırma Talebi

blank
Twitter'a Hükümetlerden Rekor Sayıda İçerik Kaldırma Talebi

İçerik: Twitter’a Hükümetlerden Rekor Sayıda İçerik Kaldırma Talebi

Twitter’a Hükümetlerden Rekor Sayıda İçerik Kaldırma Talebi. Web sitesi, en son şeffaflık raporunda Twitter’ın Ocak-Haziran 2021 arasında dünya genelindeki hükümetlerden en fazla içerik kaldırma talebi aldığını ortaya koydu. Kesin olmak gerekirse, 196.878 hesabı içeren 43.387 yasal talep aldı.

Twitter, bu rakamların, 2012’de şeffaflık raporları yayınlamaya başladığı tarihten itibaren altı aylık bir raporlama dönemi içinde rapor edilen içerik kaldırma taleplerindeki ve hesaplardaki en büyük artışı temsil ettiğini söylüyor.

Rapor edilen hesaplardaki artışa katkıda bulunan faktörlerden biri, Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından sunulan yasal taleplerdir. Ajans, cinsel hizmetler ve yasa dışı yetişkinlere yönelik içerik paylaştığı için 102.363 hesabı işaretledi ve Twitter bunların 18.570’i hakkında işlem yaptı. Twitter ayrıca, Rusya’nın intiharı teşvik etmeye karşı yasalarını ihlal ettiği iddia edilen içerik nedeniyle halktan alıkonulan hesaplarda bir artış gördü.

Geçen yıl, Rus Haber Ajansı Tass, ülkenin internet yetkililerinin, web sitesinde “küçükleri hedef alan intihar teşviki, çocuk pornografisi ve uyuşturucu kullanımına ilişkin bilgileri” kaldırmaması halinde Twitter’ı engellemekle tehdit ettiğini bildirdi. Yetkililer ayrıca Twitter’ın masaüstü ve mobil için yükleme hızlarını da yavaşlattı.

Toplam küresel yasal talep hacminin toplam yüzde 95’i özellikle beş ülkeden geldi ve Japonya en çok talepte bulunan ülke olmaya devam ediyor. Japonya, Twitter’ın aldığı yasal taleplerin yüzde 43’ünden sorumlu ve bunların çoğu narkotik ve uyuşturucuyla ilgili gönderiler, müstehcenlik ve mali suçlarla ilgili. Diğer dört ülke ise sırasıyla Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore.

Twitter’ın raporuna göre, 2020’nin ilk yarısında meydana gelen büyük bir artışla Twitter’ın aldığı yasal taleplerin sayısında artış eğilimi var. Bu sayıların artmaya devam edip etmeyeceği henüz belli değil, ancak Twitter’ın küresel kamu politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Sinead McSweeney endişelerini bir açıklamada dile getirdi: “Dünya çapında hükümetler giderek daha fazla müdahale etmeye ve içeriği kaldırmaya çalışırken benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayız. Gizlilik ve ifade özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi gerektiren son derece endişe verici bir eğilimdir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitter’a Hükümetlerden Rekor Sayıda İçerik Kaldırma Talebi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör