Renault,Nissan Ve Mitsubishi Ortaklığında 35 Yeni EV Üretilecek

blank
Renault,Nissan Ve Mitsubishi Ortaklığında 35 Yeni EV Üretilecek

İçerik: Renault,Nissan Ve Mitsubishi Ortaklığında 35 Yeni EV Üretilecek

Renault,Nissan Ve Mitsubishi Ortaklığında 35 Yeni EV Üretilecek. Renault Nissan Mitsubishi ortaklığı, 2030 yılına kadar 35 EV’ye üretmek için 25,8 milyar dolar (23 milyar €) harcamayı planladığını açıkladı. Bunun bir parçası olarak, grup, yüzde 80 ortak kullanımla markalar arasında paylaşılan beş yeni platform geliştirecek. Nissan, otomobil üreticisinin popüler Micra’sının yerini almak üzere Avrupa’da satılacak tamamen elektrikli bir kompakt olan bu platformlardan birine dayanan ilk otomobillerden birini tanıttı.

İttifak EV’lere ve “akıllı ve bağlantılı mobilite”ye odaklanıyor. Platformlar, üretim tesisleri, güç aktarma organları ve araç segmentleri için havuz oluşturmaya izin veren “akıllı farklılaşma” sistemiyle araçlar arasındaki ortaklığı artırmayı hedefliyor. Renault Grubu, basın açıklamasında “Örneğin, C ve D segmenti için ortak platform, Alliance’ın üç markasından (Nissan Qashqai ve X-Trail, Mitsubishi Outlander, Renault Austral ve yakında çıkacak yedi koltuklu SUV) beş modeli taşıyacak.” dedi .

Bu amaçla, Renault’nun bütçeli Dacia Spring modelinin temelini oluşturan uygun fiyatlı CMF-AEV, ultra kompakt EV’ler için mini araç KEI-EV platformu ve Renault Kangoo ve Nissan gibi ticari araçlar için LCV dahil olmak üzere beş ayrı platformu tanıttı. Bir diğeri, şu anda Alliance tarafından Nissan Ariya ve Renault Megane E-Tech gibi geçitler için kullanılan CMF-EV.

Son olarak, CMF-BEV platformu kompakt EV’ler için kullanılacak ancak mevcut Renault Zoe’ye kıyasla maliyetleri yüzde 33 ve tüketimi yüzde 10 azaltacak. Renault R5 ve Nissan’ın Micra’nın yerini alacak yeni EV’si de dahil olmak üzere Renault, Nissan ve Alpine markaları altında yılda 250.000 aracın temeli olacak.

Nissan, ayrı bir basın bülteninde bu araçla dalga geçti ve onu gölgeli bir fotoğraf ve kısa bir videoda gösterdi. Adı, fiyatı veya lansman tarihi olmamasına rağmen, Kuzey Fransa’daki Renault ElectriCity merkezinde inşa edilecek. Nissan CEO’su Ashwani Gupta, “Bu tamamen yeni model Nissan tarafından tasarlanacak ve Renault tarafından yeni ortak platformumuz kullanılarak tasarlanacak ve üretilecek, böylece Nissan-ness özelliğini korurken ortak varlıklarımızın kullanımını en üst düzeye çıkaracak” dedi. Bu, ortaklığın ‘akıllı farklılaştırma’ yaklaşımının harika bir örneğidir.”

Renault Grubu da ortak bir pil stratejisi kullanacağını ve 2030 yılına kadar 220 GWh üretim kapasitesi hedefleyeceğini söyledi. 2026’da pil maliyetlerini yüzde 50 ve 2028’de yüzde 65 azaltmayı planlıyor. Tamamen katı hal piller geliştirmeyi hedefliyor. (ASSB) 2028 yılına kadar, “pil teknolojisinde öncü olarak derin uzmanlığı ve benzersiz deneyimine dayanarak” bu projeden Nissan sorumlu olacak.

İttifak ayrıca, Tesla benzeri OTA (havadan) güncellemelerine izin verecek 2026 yılına kadar bulut sistemine bağlı 25 milyon araca sahip olmayı hedeflediğini söyledi. Renault Grubu, “İttifak aynı zamanda Google ekosistemini arabalarında tanıtan ilk küresel, kitlesel pazar OEM olacak.” Dedi.

Haber, Renault’nun 2025 yılına kadar otomobillerinin üçte ikisini elektriklendireceğini ve 2030 yılına kadar serisinde yaklaşık yüzde 90 elektrikli araç olacağını duyurmasının ardından geldi. Renault ve Nissan, geçen yıl daha yakın bir ortaklığı reddetti ve Renault, şirketlerin “bir elektrikli otomobile ihtiyaç duymadığını” söyledi. verimli olması için birleşme.” Yeni platformlar ve işbirliği duyurusu ile “akıllı farklılaşma” ile ortak platformların bunun anahtarı olacak gibi görünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Renault,Nissan Ve Mitsubishi Ortaklığında 35 Yeni EV Üretilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör