Samsung 2021’in 4. Çeyreği İçin Kâr Düşüşünü Açıkladı

blank
Samsung 2021'in 4. Çeyreği İçin Kâr Düşüşünü Açıkladı

İçerik: Samsung 2021’in 4. Çeyreği İçin Kâr Düşüşünü Açıkladı

Samsung 2021’in 4. Çeyreği İçin Kâr Düşüşünü Açıkladı. Teknoloji devi, son kazanç raporunda Samsung’un 2021’in dördüncü çeyreği için konsolide gelirinin 63,7 milyar ABD Dolara ulaştığını açıkladı. Bu, dönem için gelir artışının esas olarak akıllı telefonlarının, TV’lerinin ve ev aletlerinin satışlarının artmasından kaynaklandığını söyleyen şirket için üç aylık rekor bir rekor.

31 Aralık 2021’de sona eren çeyrekte 11,5 milyar ABD Dolar olan işletme karı, sezon için çalışanlara dağıttığı ikramiyeler nedeniyle önceki çeyreğe göre daha düşüktü. Şirket ayrıca, 2021 yılının tamamı için 232,5 milyar ABD Dolar ve 42,9 milyar ABD Dolar işletme karında yeni bir tarihi gelir bildirdi.

Samsung’un tipik olarak en büyük para kazananı olan bellek işi, küresel tedarik zinciri krizi ve fiyatlardaki hafif düşüş nedeniyle önceki çeyreğe göre gelirde düşüş yaşadı. Ayrıca, bellek ürünlerine olan talep güçlü kalırken, şirket, envanter seviyelerini ve pazar görünümünü göz önünde bulundurduktan sonra, satışları genellikle olduğu kadar agresif bir şekilde zorlamadığını söylüyor. Bellek bölümü, 2021’in dördüncü çeyreği için 21,6 milyar $ konsolide gelir ve 7,35 milyar $ işletme karı açıkladı. Üçüncü çeyrekte 21,96 milyar ABD$ açıkladı.

Samsung’un artık Mobile eXperience veya MX olarak adlandırılan birleşik mobil ve tüketici elektroniği işi, konsolide gelirde 24 milyar ABD Doları ve işletme kârında 2,2 milyar ABD Doları açıkladı. Gelirdeki hafif artış, esas olarak premium akıllı telefonlarının, yani katlanabilir ve Galaxy S serisi cihazlarının yanı sıra tatil sezonunda PC’leri, tabletleri ve giyilebilir cihazlarının güçlü satışlarından kaynaklandı. Bununla birlikte, önceki çeyrekte olduğu gibi, bölümün karlılığı, Samsung’un katlanabilir ürünlerine yönelik pazarlama çabalarından ve bu yıl gelecek modellerinin lansmanından etkilendi.

Bu arada, şirketin mobil panel işi, yeni akıllı telefonlara olan yoğun talep nedeniyle kazançlarda artış gördü. LCD’lerin fiyatlarındaki düşüş ve Quantum Dot ekranlarıyla ilgili ilk maliyetler nedeniyle Samsung’un büyük panel işinde kayıplar daha da arttı. Samsung, premium ve yaşam tarzı TV’lerinde de güçlü satışlar gördü, ancak görsel görüntüleme işi, artan malzeme ve lojistik maliyetleri nedeniyle her çeyrekte daha düşük işletme karı kaydetti.

2022 için Samsung, bellek işinde yüksek sunucu talebinden ve ekran paneli işinde yeni akıllı telefon sürümlerinden büyüme bekliyor. Ancak şirket, raporunda COVID ile ilgili tedarik sorunlarının ve diğer sorunların devam etmesini ve operasyonlarını etkilemesini beklediğini açıkça belirtti. Bu kısıtlamalara rağmen, MX işinin yeni telefonlar ve kitlesel pazar 5G akıllı telefonlarının daha yüksek satışlarının öncülüğünde gelir ve kâr artışı sağlayacağına inanıyor. Samsung, 9 Şubat’ta planlanan ve Galaxy S21 serisini başaracak bir sonraki S serisi amiral gemisini tanıtacağı bir Unpacked etkinliğine sahip.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Samsung 2021’in 4. Çeyreği İçin Kâr Düşüşünü Açıkladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör