Mazda CX-5, 10. Yıldönümünü Kutluyor

blank
Mazda CX-5, 10. Yıldönümünü Kutluyor

İçerik: Mazda CX-5, 10. Yıldönümünü Kutluyor

Mazda CX-5, 10. Yıldönümünü Kutluyor:

Mazda’nın kompakt crossover SUV sınıfında konumlanan ve ilk günden bu yana dünya çapında 3 milyondan fazla satış rakamına ulaşan CX-5 modeli, 10 yıllık bir başarıyı geride bıraktı. İlk kez 2010’da ortaya çıkan Minagi konsepti ile tasarımına dair ilk ipuçlarını veren Mazda CX-5, 2011 yılında ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda seri üretim formuyla otomotiv dünyasının karşısına çıktı. Aynı zamanda markanın geleceğini şekillendiren Kodo tasarım dili ve Skyactiv teknolojilerine ev sahipliği yapan ilk Mazda modeli olarak öne çıkan CX-5, 2017 yılından bu yana ikinci nesli ile yollarda. Yeni CX-5, geçen yılın sonundaki güncellemelerle Power Sense, Power Sense Sport ve Power Sense Plus donanım paketleri ile yılın ikinci çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak.

Dünyadaki otomotiv trendlerine yön veren başarılı modellerden biri olan Mazda CX-5, geçtiğimiz 10 yılda önemli başarılara imza attı. Mazda’nın yeni tasarım felsefesini ifade eden Kodo tasarım dilinin ilk elçileri olan Shinari ve Minagi konseptleri ilk kez 2010 yılında tanıtılırken, ilk nesil CX-5 Minagi’nin hemen ardından 5. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. CX-2011’in bir önizlemesi. Dikkat çekti. Mazda Tasarım Departmanı Genel Müdürü Masashi Nakayama, çok sayıda ödül kazanan CX-5 ve birinci nesil CX-5’i tasarlama hakkında şunları söyledi: “Dünya çapında çok çekici bir SUV yaratmak gerçek bir meydan okumaydı. Ama biz kompakt bir SUV’da zıt tasarım öğelerini istediğimiz sportif bileşenlerle harmanlayarak CX-5 segmenti olarak hatırlanacak bir otomobil yaratmayı hedefledik.” söz konusu.

5’te yollarla buluşan ikinci nesil Mazda CX-2017, tasarım, teknoloji ve kalite açısından premium sınıfta yeni bir referans noktası oldu. Baş Tasarımcı Shinichi Isayama, ikinci nesli birinci nesil CX-5’in “sportiflik” ve “yüksek kaliteli iç mekan” anahtar kelimelerinden yola çıkarak geliştirdiklerine dikkat çekti. Bu nedenle çok sevildiğini ifade ederek, “Böyle bir otomobilin tasarım ve geliştirmesinde yer alma şansına sahip olduğum için inanılmaz gururluyum” dedi.

Geçen yılın sonunda far teknolojisini ve tasarımını yeni güncellemelerle yenileyerek güçlü bir imza etkisi yaratan yeni Mazda CX-5; Power Sense, Power Sense Sport ve Power Sense Plus donanım paketleri yılın ikinci çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak. Yeni CX-5, bir dizi yenilikçi i-Activsense güvenlik asistanına sahip olacak. Kompakt SUV, yeni CTS teknolojisi sayesinde sıkışık trafikte gaz, fren ve direksiyon kontrolünü sürücüden alarak daha huzurlu bir sürüş deneyimi sunacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mazda CX-5, 10. Yıldönümünü Kutluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör