Bilim Adamları Uzak Gezegenler İçin 3 Boyutlu Harita Geliştirdi

blank
Bilim Adamları Uzak Gezegenler İçin 3 Boyutlu Harita Geliştirdi

İçerik: Bilim Adamları Uzak Gezegenler İçin 3 Boyutlu Harita Geliştirdi

Bilim Adamları Uzak Gezegenler İçin 3 Boyutlu Harita Geliştirdi. Lund Üniversitesi’ndeki bilim adamları, diğer uzak gezegenlerin gökyüzüne dair içgörü sağlayabilecek ultra sıcak gaz devi WASP-189b’nin atmosferinin 3 boyutlu bir haritasını oluşturdular.

Ekip, ev sahibi yıldızın ışığını gezegenin atmosferinden geçerken incelemek için yüksek çözünürlüklü bir tayfölçer kullandı ve elementlerde sadece hangi malzemelerin bulunduğunu değil, aynı zamanda üç boyutlu katmanlar halinde döndüklerini gösteren çizgi konumlarını aradı.

Gözlemcilerin ilk kez böyle bir gaz devinin atmosferinde titanyum oksit olduğuna dair sağlam kanıtlara sahip olmaları bilim dünyasında inanılmaz yankılara neden oldu. Bu gaz bulutunda ayrıca demir, krom ve magnezyum gibi tanıdık jovian dünya kimyasallar da var.

Gündüz sıcaklığı 3148 dereceye tırmanıyor ve 2,7 günlük yörünge konularında yardımcı olmayacak. Bununla birlikte, burada yer alan spektrograf teknikleri, diğer ötegezegen atmosferi çalışmalarına dönüşebilir.

Araştırmacılar atmosferleri karşılaştırabilir ve bir gezegenin yaşamı destekleyip desteklemediğini daha iyi belirleyebilir. Bu da, en umut verici gezegenler üzerinde yapılan çalışmalara odaklanmaya yardımcı olabilir.Bu araştırmanın sonucunda yaşanılabilir atmosferi olan başka gezegenlerin keşfi mümkün görünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim Adamları Uzak Gezegenler İçin 3 Boyutlu Harita Geliştirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör