Epic, Apple İle Antitröst Davasında Microsoft’tan Destek Aldı

blank
Epic, Apple İle Antitröst Davasında Microsoft'tan Destek Aldı

İçerik: Epic, Apple İle Antitröst Davasında Microsoft’tan Destek Aldı

Epic, Apple İle Antitröst Davasında Microsoft’tan Destek Aldı. Apple ve Google, 13 Ağustos 2020’de video oyunu sansasyonu Fortnite’ı, yapımcısı Epic Games’in bir duyuru yayınlamasının ardından mobil uygulama mağazalarından çekti.

Epic Games’in Apple’ı antitröst yasalarını ihlal etmekten bir mahkeme kararını bozma teklifinde bazı önemli müttefikleri var. Microsoft, Electronic Frontier Foundation ve 35 eyaletin başsavcılarının Epic’in davasını destekleyen ABD Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi’ne brifing verdiğini bildirdi.

Eyaletler, bölge mahkemesinin yanlışlıkla Sherman Yasası’nın (ABD antitröst yasasının temel taşı olan) ilk bölümünün Apple’ın geliştiriciler için belirlediği şartlar gibi tek taraflı sözleşmeler için geçerli olmadığını iddia ettiğini savundu. Mahkeme ayrıca, özete göre, Apple’ın iddia edilen rekabet karşıtı davranışının zararını faydalara karşı düzgün bir şekilde tartmadı.

Bu arada Microsoft, büyüklüğüne rağmen Apple’ın bu konuda hala endişe duymak için nedenleri olduğunu belirterek, rekabeti ve yeniliği sürdürme konusundaki kendi ilgisini dile getirdi. Bu, Epic’i etkileyen kuralların ötesinde iddia edilen rekabete aykırı davranışları içeriyordu.

Apple’ın App Store’daki bulut oyun hizmetlerine yönelik etkili yasağının, örnek olarak Xbox Game Pass Ultimate’a zarar verdiğine inanılıyor. Microsoft ayrıca bölge mahkemesinin Apple’ın uygulama içi ödeme gereksiniminin ürünleri birbirine bağlamak için rekabete aykırı bir çaba olmadığı görüşüne de itiraz etti.

Bu arada EFF, Microsoft’un bağlama konusundaki yorumuna paralellikler sunarken, eyaletlerin zararlı etkileri tartma konusundaki endişelerini yineledi. Vakıf ayrıca bölge mahkemesinin müşterilerin şirket platformuna katıldıklarında Apple’ın politikalarından tamamen haberdar olduklarını varsaydıklarında hata yaptığını söyledi.

Apple şansına güveniyordu. Şirket, bölge mahkemesinin kararının onaylanacağını “iyimser” olduğunu ve yaratıcılar için “harika bir fırsat” sunan “güvenli ve güvenilir” bir App Store sağladığı görüşünü sürdürdüğünü söyledi. Epic yorum yapmaktan kaçındı.

Bunun gibi özetler Epic için başarıyı garanti etmez – temyiz mahkemesi bunları dikkate almak zorunda değil. Ancak bu, güçlü bir destek göstergesidir ve Microsoft, EFF ve eyaletlerin kararı etkilemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Epic temyizini kazanır ve başka zorluklarla karşılaşmazsa, Apple’ın App Store’da daha fazla reform yapması gerekebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Epic, Apple İle Antitröst Davasında Microsoft’tan Destek Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör