İTÜ Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açıldı

blank
İTÜ Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açıldı

İçerik: İTÜ Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açıldı

İTÜ Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açıldı. İTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı’nın açılış töreni Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü ve İTÜ Havacılık Mühendisliği Bölümü 1983 mezunu Prof. Dr. Temel Kotil’in katılımıyla. Üniversite-sanayi işbirliği temasıyla gerçekleştirilen ve İTÜ’nün sosyal medya hesapları üzerinden online olarak gerçekleştirilen törende Temel Kotil, tecrübelerine dayanarak laboratuvarın öneminden ve İTÜ mühendislerinin sektördeki konumundan bahsetti.

Açılışta konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Bu laboratuvar sayesinde yerli ve milli projelerimizde görev alacak mühendislerimiz üniversiteden yetişmiş olarak aramıza katılacaklar. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii olarak artık işin mutfağındayız. Somut atılımlarla mühendis yetiştirmenin önemini koruyoruz. Mühendislerimiz bu laboratuvarda uçtan uca mühendislik deneyimine sahiptir. Böylece kendilerini geliştirebilecekler ve büyük projelere katma değer sağlayabilecekler.”

Kotil ayrıca yaklaşık 3 bin mühendisin çalıştığı ulusal projelerde koordinasyonu sağlamak adına büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Siemens firmasının da yazılım desteği verdiği laboratuvarın açılışında, şirketin Endüstriyel Yazılım Türkiye Direktörü Alper Başer, bu tür laboratuvarların sektörün gelişimi için önemine vurgu yaparak, “Eğitim alanında verdiğimiz destek şu şekilde devam edecek. bu güne kadar oldu. Bu anlamda özellikle İTÜ tarafından yetiştirilmiş değerli mühendislerimizin sektörümüze katkılarını önemli buluyoruz” dedi.

“İTÜ öğrencileri her zaman ülkemizin teknik gelişimine katkı sağlamıştır”
Temel Kotil’in ardından yaptığı konuşmada Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu; Öğrencilerimizi İTÜ’ye adım attıkları ilk günden itibaren geleceğin mimarları, mühendisleri, tasarımcıları ve sanatçıları olarak gördüklerini ifade etti. Öğrencilerimize fırsat kapıları açma düşüncesinin altını çizen Rektörümüz konuşmasına şöyle devam etti: “Öğrencilerimizi geleceğin en iyisi olacak şekilde yetiştirirken elbette aklımızda şu düşünce var: üniversite ya da mezun olarak önlerini açıp öğrencilerimize yeni imkanlar yarattığımız için İTÜ mezunu; İlerleyen dönemlerde Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek, ülkemizin vizyonunu ve marka değerini zirveye taşıyacak çalışmalara imza atacaktır. Bildiğiniz gibi özellikle Cumhuriyet döneminde ülkemizin teknik gelişimine katkı sağlayanlar her zaman İTÜ öğrencileri olmuştur ve bundan sonra da etmeye devam edeceklerdir. Bunu çok iyi biliyoruz. Çünkü arkamızda 250 yıllık tecrübe ve bilgi birikimimiz var.”

“En büyük katkılardan biri Türk Havacılık ve Uzay Sanayiine aittir”
Ülkemiz havacılık sanayisinin en değerli bileşenlerinden biri olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Üniversitemizin iş birliğini güçlendiren laboratuvarın açılışı vesilesiyle Rektörümüz bu iş birliğini şu samimi sözlerle değerlendirdi: Uzay Sanayii 1973 yılından itibaren ülkemizin havacılık ve uzay sanayinde dışa bağımlılığını azaltmakta; Özellikle son yıllarda yaptığı çalışmalarla yerli ve milli bir vizyonla önemli adımlar atmaktadır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, laboratuvarımızda kullanılacak tasarım programlarının yürütüleceği 20 adet iş istasyonu sağlayarak büyük katkı sağladı.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İTÜ Hava ve Uzay Araçları Tasarım Laboratuvarı Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör