Netflix’e, ‘Queens Gambit’ Dizisi İçin Dava Açıldı

blank
Netflix'e, 'Queens Gambit' Dizisi İçin Dava Açıldı

İçerik: Netflix’e, ‘Queens Gambit’ Dizisi İçin Dava Açıldı

Netflix’e, ‘Queens Gambit’ Dizisi İçin Dava Açıldı. Netflix, kurgusal programlarındaki dikkatsiz diyalogların ciddi sonuçlar doğurabileceğini öğreniyor. Yakın tarihli bir hakaret davasına yönelik temyiz teklifi reddedildi, yani davacı – Gürcü satranç efsanesi Nona Gaprindashvili – mahkemede yüzleşmek zorunda kalacak.

Eylül ayında Gaprindashvili, yayın devi aleyhine, şirketi karalama ve “gizliliğin ihlali” ile suçlayarak dava açtı. Dünyanın ilk kadın büyükustası olan Gaprindashvili, Netflix’in bir satranç dahisi hakkında bir dönem draması olan The Queen’s Gambit dizisinde bahsedildi.

Bir satranç maçı sırasında bir sahnede, bir radyo yorumcusu geçerken şöyle diyor: “Onunla ilgili tek sıra dışı şey, gerçekten, onun cinsiyeti. Ve bu bile Rusya’da benzersiz değil. Nona Gaprindashvili var, ama o kadın dünya şampiyonu.”

Davaya göre, Gaprindashvili’nin o sırada erkeklerle karşılaşmadığı iddiası “açıkça yanlış” olmakla kalmıyor, aynı zamanda “son derece cinsiyetçi ve aşağılayıcı”. “Bu bölümün kurulduğu yıl olan 1968’e kadar, o zamanın en az on Grandmaster’ı da dahil olmak üzere en az 59 erkek satranç oyuncusuna (28’i aynı anda bir oyunda) karşı yarışmıştı.

Dizi, Walter Tevis’in Gaprindashvili’den de bahseden 1983 tarihli bir romanına dayanıyor. Ancak Netflix’in senaryosunun bu belirli parçasını temel aldığı anlaşılan kısım şöyle diyor: “Onunla ilgili tek sıra dışı şey cinsiyetiydi ve bu bile Rusya’da benzersiz değildi. Nona Gaprindashvili vardı, o seviyede değil Bu turnuvanın oyuncusu değil, tüm bu Rus Grandmaster’larla daha önce birçok kez karşılaşmış bir oyuncu.” Netflix’in sürümü açıkça farklı.

Yayın sağlayıcısı Kasım ayında davayı açmak için harekete geçmişti ve dosyalamasında “Dizi, makul bir izleyicinin gerçeği aktarıyormuş gibi yorumlayamayacağı kurgusal bir çalışmadır” diyerek davayı açmıştı. Ayrıca, “makul bir izleyicinin Davacının iddia ettiği olumsuz imayı çıkarmayacağı” belirtildi.

Ancak ABD Bölge Yargıcı Virginia Philips bugün bu talebi reddetti ve “Dizilerin kurgusal bir çalışma olduğu gerçeği, iftiranın tüm unsurları mevcutsa Netflix’i iftira sorumluluğundan yalıtmaz” diye yazdı.

Karar ayrıca, “en azından, çizginin Davacı’nın itibarının merkezinde yer alan başarıları göz ardı ettiğini” belirtiyor. Ayrıca, görevden alma talebini sunarken, “Netflix’in kendi kanıtı, Davacı’nın erkek Rus Büyükustalarla ‘birçok kez’ karşı karşıya geldiğini belirten Roman metninden sapma seçiminde gerçeğin bilgisini göstermektedir.” Gaprindashvili, Netflix’in dizide hiç erkek oynamadığı ifadesini kaldırmasının yanı sıra en az 5 milyon dolar tazminat istiyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Netflix’e, ‘Queens Gambit’ Dizisi İçin Dava Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör