Turkcell Ve ASPİLSAN İşbirliğiyle Yerli Lityum Pil Hareketi

blank
Turkcell Ve ASPİLSAN İşbirliğiyle Yerli Lityum Pil Hareketi

İçerik: Turkcell Ve ASPİLSAN İşbirliğiyle Yerli Lityum Pil Hareketi

Turkcell Ve ASPİLSAN İşbirliğiyle Yerli Lityum Pil Hareketi. “Daha iyi bir dünya için” sloganıyla sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm kurumsal süreçlerinde ana odaklardan biri haline getiren Turkcell, yenilikçi işbirlikleriyle ülkemizde çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Aynı zamanda milli kaynakların verimli kullanımını yerli teknolojilerle destekleyen Turkcell, lityum pil üreten ASPİLSAN Enerji ile geleceğe yönelik önemli bir iş birliğine imza attı.

Sürdürülebilir çevre bilinci kapsamında, iletişim ağlarının enerji altyapı sistemlerinde bugüne kadar kullanılan kimyasal kurşun asit (VRLA) piller yerine çevre dostu, uzun ömürlü ve güvenilir elektrokimyasal lityum pillerin kullanımı hızla tüm dünyada yaygınlaşmaktadır. Dünya. Dünyadaki bu değişime paralel olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir kuruluş olan ASPİLSAN Enerji ve Turkcell, gerekli yerli ürünleri ülkemizde üretmek için güçlerini birleştirdi. 2019 yılında başlayan iş birliği, iletişim ağlarının ihtiyaçlarını karşılayacak yerli lityum pil üretim çalışmaları kapsamında ilk ürünlerini ortaya çıkardı.

Proje kapsamında, ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge mühendisleri tarafından 48V 100Ah standartlarında tasarlanıp üretilen prototip lityum pil ürünleri, Turkcell’in Ekim 2021’den bu yana iletişim altyapı hizmeti veren ve farklı ekipman konfigürasyonlarını içeren baz istasyonlarında başarıyla test edildi. ASPİLSAN Enerji’nin üreteceği yerli lityum pillerin Turkcell şebekesinde yaygın kullanımı hakkında çalışmalar devam ediyor.

Turkcell Şebeke Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin konuyla ilgili değerlendirmede bulunarak, “İnovasyon alanındaki liderliğiyle sektörde her zaman yenilikçi ürün ve hizmetler geliştiren Turkcell olarak, bu alanda da önemli bir iş birliğine imza atmış bulunuyoruz. şebeke altyapımızda ihtiyaç duyulan enerji kaynakları. Tüm kurumsal süreçlerimize yansıttığımız sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde atılan bu adım, karbon ayak izini azaltan çevre dostu teknolojilerin geliştirilmesi açısından da önemlidir. Yerli imkanlarla geliştirilen lityum piller sayesinde sektöre ve ülke ekonomisine katma değer sağlamayı hedefliyoruz.”

Gediz Sezgin konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “İletişim teknolojilerinde yerli ve milli üretimin payını artırmak amacıyla kurulan İletişim Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) oturumlarında sektördeki paydaş firmalarla atılan iş birliği adımları, bugüne kadar devam etti. artık büyümeye ve üretken çıktılara dönüşmeye başladı. Bu kapsamda lityum pilli ASPİLSAN Enerji ile teknik bilgi paylaşımı ve prototip ürün tasarımları ile başlattığımız süreç; atölye çalışmaları, demo üretimi ve fabrika testleri yoluyla geliştirildi. Akabinde Turkcell şebekesi üzerinde yapılan saha testlerinin başarılı sonuçları ile işbirliğimiz desteklendi. Bu yıldan itibaren ASPİLSAN Enerji tarafından geliştirilen lityum pillerin seri üretimini yaparak Turkcell şebeke altyapısında kullanılmasını sağlayacağız” dedi.

Turkcell ile yaptıkları işbirlikleri hakkında açıklama yapan ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy, “Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ASPİLSAN Enerji olarak ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak çözümler sunmak hedefiyle çalışıyoruz. kuruluşundan bu yana enerji sistemleri alanında yabancı enerji sistemleri. ASPİLSAN Enerji olarak dışa bağımlılığımızı azaltacak yenilikçi çözümler üretme noktasında yapmış olduğumuz iş birlikleri çok değerli sonuçlara da zemin hazırlamaktadır. Turkcell ile yapılan bu işbirliğinin ardından iletişim teknolojilerinde milli ve yerli üretime önemli katkı sağlanacak. Paydaş olduğumuz bu proje kapsamında ülkemizin cari açığına da katma değer sağlayacağız” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Turkcell Ve ASPİLSAN İşbirliğiyle Yerli Lityum Pil Hareketi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör