Kuzey Kore, Füzeleriyle Uzaydan Fotoğraflar Yayınlandı

blank
Kuzey Kore, Füzeleriyle Uzaydan Fotoğraflar Yayınlandı

İçerik: Kuzey Kore, Füzeleriyle Uzaydan Fotoğraflar Yayınlandı

Kuzey Kore, Füzeleriyle Uzaydan Fotoğraflar Yayınlandı. Kuzey Kore, son beş yıldaki en güçlü füze fırlatmasından çekildiğini söylediği fotoğrafları yayınladı. Uzaydan çekilen sıra dışı fotoğraflar, Kore yarımadasının ve çevresindeki bölgelerin bölümlerini gösteriyor.

Pyongyang, Pazartesi günü bir Hwasong-12 orta menzilli balistik füzeyi (IRBM) test ettiğini doğruladı. Tam gücüyle binlerce mil seyahat edebilir ve ABD bölgesi Guam gibi bölgeleri çarpıcı bir mesafeye yerleştirebilir.

Son test, uluslararası toplum arasında yeniden alarma geçti. Pyongyang, yalnızca geçen ay rekor sayıda yedi füze fırlattı – ABD, Güney Kore, Japonya ve diğer ülkeler tarafından şiddetle kınanan bir davranış.


BM, Kuzey Kore’nin balistik ve nükleer silah denemelerini yasaklıyor ve katı yaptırımlar uyguluyor. Ancak Doğu Asya devleti düzenli olarak yasağa karşı çıkıyor. ABD’li yetkililer Pazartesi günü, faaliyetlerdeki son artışın Pyongyang ile müzakerelerin yenilenmesini garanti ettiğini söyledi.

Hwasong-12 lansmanında ne oldu?
Güney Kore ve Japonya, füzesavar sistemlerinde tespit ettikten sonra Pazar günü fırlatmayı ilk bildiren ülkeler oldu. Bir IRBM için makul bir mesafe uçtuğunu, yaklaşık 800 km (497 mil) mesafe kat ettiğini ve Japonya açıklarında sulara inmeden önce 2.000 km yüksekliğe ulaştığını tahmin ettiler.

Tam güçte ve standart bir yörüngede, füze 4.000 km’ye kadar seyahat edebilir. Kuzey Kore, devlet tarafından yürütülen medya raporları aracılığıyla Pazartesi günü füze fırlatıldığını doğruladı. Ülkenin füze testleri, genellikle devlet medyası tarafından meydana geldikten bir gün sonra paylaşılır.

Devlet haber ajansı KCNA, füze testinin “doğruluğunu ispatlamak” için başlatıldığını söyledi. “Komşu ülkelerin güvenliğini göz önünde bulundurarak” kasıtlı olarak iniş açısına sahipti.

Devlet medyası ayrıca, bazılarının füzenin savaş başlığına takılan bir kamera tarafından çekildiğini söylediği nadir görüntüler de yayınladı. Görüntülerden biri fırlatma anını gösterirken, bir diğeri görünüşe göre füzenin uçuş ortasında, yukarıdan çekilmiş olduğunu gösteriyor.

Lider Kim Jong-un, füze tespit sistemlerini atlatmak için tasarlanmış daha gelişmiş bir füze teknolojisi türü olan hipersonik süzülme füzesi testinin lansmanına katıldığını gösteren fotoğraflarla üç hafta öncesine kıyasla Pazar günkü lansmanı gözlemlemek için orada değildi. Bu füzeler, Kuzey Kore tarafından toplamda sadece üç kez test edildi.

Kuzey Kore analisti Ankit Panda, Bay Kim’in yokluğunun ve medyada fırlatmayı tanımlamak için kullanılan dilin, bu testin yeni teknolojiyi göstermek yerine füze sisteminin olması gerektiği gibi çalıştığını doğrulamak için yapıldığını gösterdiğini söyledi.


Yine de, önemli boyutta nükleer kapasiteli bir füze olan Hwasong-12, Kuzey Kore’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın eski yönetimi altında ABD ile görüşmesinden bu yana ilk kez fırlatıldı. Ocak ayında yapılan 8. Parti Kongresi sırasında Kim Jong-un, askeri keşif uyduları ve hipersonik füzelerin yanı sıra insansız saldırı uçaklarının geliştirilmesinin önümüzdeki beş yıllık planın ana hedefleri olduğunu söyledi.

Ülke, bu yıl Ocak ayında zaten iki hipersonik füze testi gerçekleştirdi ve uzmanlar, Kuzey’in uzaydan resimler yayınladığı gerçeği göz önüne alındığında, yakında bir keşif uydusu fırlatacaklarına inanıyorlar. Ancak bu, ABD ve müttefikleri tarafından kırmızı çizgiyi geçmek olarak görülebilir. Bir uydu roketi, kıtalararası balistik füze (ICBM) olarak neredeyse aynı teknolojiyi kullanıyor – fark yalnızca yüklerindedir.

Füzenin test savaş başlığına takılan bir kameradan alındığı bildirilen görüntüler nadirdir ve ülkenin füze yeniden giriş teknolojisinde ilerleme kaydettiği anlamına gelebilir. Patlayıcı bir yük taşımak için, bir balistik füze, dünya atmosferinden amaçlanan hedefine inişi sırasında muazzam yapısal ve sıcaklık basınçlarına dayanmalıdır.

Uzmanlar, Kuzey’in gerçekten de mükemmel bir yeniden giriş kabiliyetine sahip olduğunu söylemekten çekiniyor. Ancak en azından Kore yarımadasının ve Japonya’nın bazı kısımlarını uzaydan gösteren görüntüler komşuları için bir uyanma çağrısı olabilir. Hwasong-12’nin en son test edildiği 2017’de, Pyongyang, Japon adası Hokkaido’ya iki kez göndermek de dahil olmak üzere altı kez fırlattığında, orada yaşayanlar için alarmları tetikledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kuzey Kore, Füzeleriyle Uzaydan Fotoğraflar Yayınlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör