Mazda 10 Yeni Modeli Tanıtmaya Hazırlanıyor

blank
Mazda 10 Yeni Modeli Tanıtmaya Hazırlanıyor

İçerik: Mazda 10 Yeni Modeli Tanıtmaya Hazırlanıyor

Mazda 10 Yeni Modeli Tanıtmaya Hazırlanıyor. Dünyanın önde gelen otomobil markalarından Mazda, yeni dönemde birçok önemli yeniliğe tanık olmaya hazırlanıyor. 2021’i genel çerçevede değerlendiren ve markanın yeni dönem stratejileri hakkında bilgi paylaşan Mazda Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, “Çip krizi nedeniyle dünya çapında 90-100 milyon olan otomobil üretimi ve Pandemi koşulları, 2021’de 77 milyona düştü, 2022’te daha fazla düşüş bekleniyor.

10 yılında ise çip krizinin yıl ortasında gündemimizden kaybolmasıyla otomotiv sektörünün canlanacağını ve eski güzel günlerine kavuşacağını öngörüyoruz ve pandeminin etkileri ilkbaharda azalıyor.” Yakın gelecekte Mazda’nın 2022 yeni modelleri ile otomobil tutkunları ile buluşacağını söyledi.

Teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlarla birçok sürpriz yeni modele ev sahipliği yapacak olan Mazda’nın Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, otomotiv sektöründe birçok önemli gelişmeye sahne olan 2021 yılına ilişkin değerlendirmelerini ve sektörle ilgili dikkat çekici bilgileri paylaştı.

Atsan, “Geçen yıl sektörümüz için unutulmaz yıllardan biri olarak hatırlanacak. Pandemi ile birlikte bireysel araç kullanımı giderek daha önemli hale geliyor. Tüm sektörde otomobil üretiminin ciddi şekilde sekteye uğrama nedeni hammaddesi silikon ve su olan çiplerin, hızlı ivmelenme karşısında ortaya çıkan talebi karşılayamaması ve üretime ara verilmesi. Sonuç olarak normal şartlar altında dünya toplamına bakıldığında 90-100 milyon adet olan otomobil üretiminin 2021’de 77 milyona düşerken, 2022’de yüzde on gibi çok ciddi bir düşüş bekleniyor.

Tedarik sorunları olmasaydı. Türkiye otomobil pazarına yansımış olsaydı,2021 yılını 12 bin 737 adetlik 10 satış rakamından yüzde 350-2021 daha fazla kapatmak mümkün olabilirdi. Atsan, “2022’de bu tablonun aksine, çip krizinin yıl ortasında gündem dışı olacağını ve ilkbaharda pandeminin etkilerinin azalacağını ve otomotiv sektörünün canlanacağını tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Mazda SKYACTIV, içten yanmalı motorlardan verimliliğin nasıl elde edilebileceğinin en iyi örneğidir.
Mazda’nın elektrifikasyon sürecindeki stratejilerine değinen Atsan, içten yanmalı konvansiyonel motorlardan elde edilecek verimin halen devam ettiğini belirterek, “Mazda bunun en güzel örneğini SKYACTIV teknolojisi ile kanıtladı ve bu teknolojiyi bazı markalarla paylaştı.

Mazda, içten yanmalı motorların verimliliğini artırırken, elektrikli otomobillerini de adım adım devreye sokarak gelecekte yerini alıyor. Bugün gelinen noktada elektrikli otomobiller alanında geliştirilecek teknolojilerle birlikte alınması gereken bir yol var çünkü otomobillerde bir akü şarjı ile ulaşılan maksimum mesafe ortalama 200-500 km arasında değişiyor, üstelik aynı zamanda akünün şarj süresi minimum 45 dakika olup, sürücülerin seyir akışını engelleyecek boyuttadır. Ayrıca Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de elektrikli otomobillerin kullandığı enerjinin daha makul seviyelere indirilmesi, alınacak vergilerin ve dolayısıyla elektrikli otomobillere geçişin devlet tarafından desteklenmesini temenni ediyoruz. Sonuç olarak, bu dönüşümün 10 yıl içinde hızlanmasını bekliyoruz.”.

Mazda’nın dört modeliyle bayilerini ayakta tutmayı başardığını kaydeden Atsan, iki yıldır markanın gündeminde olan e-çağrı (Acil Çağrı Sistemi) konusunda Avrupalı ​​ve Japon meslektaşlarıyla önemli mesafe kat ettiklerini söyledi. . “Buradaki sorun, Türkiye’deki düzenlemelerin bu sistemdeki SIM kartın Türk operatörlerinden birine ait olmasını gerektirmesidir.

Tüm Avrupa ülkelerinde tüm Mazda araçları tek SIM ile roaming üzerinden acil çağrılara ulaşabilirken, Türkiye için ayrı bir Türk SIM kartlı acil çağrı modülünün oluşturulması ve tüm testlerin yapılması zaman alıyor.” Mazda Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, “Mazda, benzersiz çizgileri ve geliştirdiği özel teknolojisiyle önümüzdeki dönemde 10 yeni otomobil piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bizim de amacımız öncelikle e-çağrı sorununu çözmek ve şu anda Avrupa’da bulunan ve e-çağrı nedeniyle iki yıldır ithal edemediğimiz en az dört modeli bayilerimizin showroomlarında buluşturmak, ve piyasaya sürülecek tüm yeni modellerden vergiye uygun olanları bir araya getirmek. “dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mazda 10 Yeni Modeli Tanıtmaya Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör