NASA, Astronotları Besleyecek Projeye 1 Milyon $ Ödül Koydu

blank
NASA, Astronotları Besleyecek Projeye 1 Milyon $ Ödül Koydu

İçerik: NASA, Astronotları Besleyecek Projeye 1 Milyon $ Ödül Koydu

NASA, Astronotları Besleyecek Projeye 1 Milyon $ Ödül Koydu. NASA, astronotları uzaya her zamankinden daha fazla göndermeye hazırlanırken, ajans kritik bir yakıt kaynağının üretimini yükseltmeyi hedefliyor: gıda. Geleceğin kaşiflerine uzun süreli uzay görevlerinde besleyici, lezzetli ve doyurucu yemekler üretme teknolojisini vermek, onlara büyük bilinmeyeni ortaya çıkarmak için gereken enerjiyi verecektir.

NASA, Kanada Uzay Ajansı ile koordineli olarak halkı, minimum kaynak gerektiren ve minimum atık üreten yenilikçi ve sürdürülebilir gıda üretim teknolojileri veya sistemleri geliştirmeye yardımcı olmaya çağırıyor. Deep Space Food Challenge olarak adlandırılan yarışma, ekipleri somut beslenme ürünleri veya gıda sağlayan gıda üretim teknolojilerinin prototiplerini tasarlamaya, oluşturmaya ve göstermeye çağırıyor.

Zamanla yiyecekler besin değerini kaybeder. Bu, Mars’a çok yıllı bir görev için, önceden paketlenmiş yiyeceklerin getirilmesinin astronot sağlığını korumak için tüm ihtiyaçları karşılamayacağı anlamına geliyor. Ek olarak, gıda güvensizliği, hem kentsel hem de kırsal topluluklarda Dünya üzerinde önemli ve kronik bir sorundur. Tedarik zincirlerini bozan felaketler, gıda kıtlığını daha da kötüleştiriyor.

Deep Space Food Challenge gibi girişimler yoluyla kompakt ve yenilikçi gelişmiş gıda sistemi çözümleri geliştirmek, ev ve toplum temelli yerel gıda üretiminde uygulamalara sahip olabilir, sel ve kuraklıklara insani müdahaleler için yeni çözümler ve afetlerin ardından hızlı dağıtım için yeni teknolojiler sağlayabilir.

NASA’nın Washington’daki genel merkezindeki Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü’nün yönetici yardımcısı Jim Reuter, “Uzay yolculuğunun kısıtlamaları dahilinde uzun süreler boyunca astronotları beslemek için yenilikçi çözümler gerekecek” dedi. “Gıda teknolojisinin sınırlarını zorlamak, geleceğin kaşiflerini sağlıklı tutacak ve hatta buradaki insanları evde beslemeye yardımcı olabilir.”

Ekim 2021’de, NASA’nın gerekli kaynak girdilerini en aza indirirken güvenli, kabul edilebilir, lezzetli, besleyici gıda ürünleri üreten, güvenli, kabul edilebilir, lezzetli, besleyici gıda ürünleri üreten yenilikçi gıda üretim teknolojisi konseptleri için 18 takıma toplam 450.000$ ödül vermesiyle, zorluğun 1. Aşaması sona erdi. NASA ve Kanada Uzay Ajansı, kazanan başvuruları için 10 uluslararası takımı ortaklaşa tanıdı. NASA’nın mücadelenin destekleyici ortağı Methuselah Vakfı, olağanüstü inovasyonları için uluslararası ekiplere 25.000 dolarlık iki ödüle sponsor oldu. Kanada Uzay Ajansı, 10 takıma kazanan takımlarının her birine 30.000 Kanada Doları ödül verdi.

NASA şimdi hem yeni hem de mevcut ekipleri, ekiplerin tasarımlarının prototiplerini oluşturup sergilemelerini ve yargılamak için yiyecek üretmelerini gerektiren Aşama 2’ye davet ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden ilgilenen katılımcılar, 1 milyon dolara kadar olan ödül çantasının bir kısmı için Aşama 2’de yarışabilirler.

Reuter, “Bu zorluğun bir sonraki aşamasını yürütmek ve dünyanın dört bir yanından çözümleri belirlemek için Kanada Uzay Ajansı ile işbirliğine devam etmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Astronotları Besleyecek Projeye 1 Milyon $ Ödül Koydu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör