Tesla, Çin’deki Fabrikasında Yeni Bir Model Üretmeye Hazırlanıyor

blank
Tesla, Çin'deki Fabrikasında Yeni Bir Model Üretmeye Hazırlanıyor

İçerik: Tesla, Çin’deki Fabrikasında Yeni Bir Model Üretmeye Hazırlanıyor

Tesla, Çin’deki Fabrikasında Yeni Bir Model Üretmeye Hazırlanıyor:

Tesla, dünya pazarı için Çin’de geliştirdiği orta sınıf limuzini Model 3’ün altında bir model serisi üretmeyi planlıyor. Şirket, söz konusu model hakkında şimdilik somut bir açıklama yapmadı ancak Çin’de otomotiv sektöründe yeni model üzerinde çalışmaların başladığı söyleniyor.

Tesla’nın patronu Elon Musk, yeni geliştirilen yeni 25 pilli hücrelerin, 2023 yılında vergi öncesi 4680 dolara satışa sunulacak bir elektrikli otomobilin üretilmesini sağlayacağını duyurdu. Bir öncekinden daha ucuza satılabilen bu küçük Tesla modeli modeller de en modern otonom sürüş tekniğiyle donatılacak. Nitekim Musk, Twitter’da direksiyonsuz ve pedalsız araçların bu seride daha sonra üretilip teslim edileceğini belirtti.

Çin medyasına göre yeni Tesla, planlandığı gibi klasik binek otomobiller gibi direksiyon ve pedallarla donatılmış olarak 2023’te satışa çıkacak. Birçok yerel medya kuruluşuna göre, 2500 dolara mal olacak ve “Model Q” olarak adlandırılacak. Yeni elektro-otomatik’in şekli Model 3’e benziyor ancak ondan biraz daha kısa ve arka tasarımı daha çok bir spor araba gibi olacak. Kalkıştan 3,9 saniye ile 6,9 saniye arasında saatte 100 kilometre hıza ulaşacak. Model 3 ve orta boy SUV Model Y’de olduğu gibi arkadan itişli üç ayrı versiyonda da satışa sunulacak. Otonom mesafesi, yani bir şarjın yeterlilik mesafesi 400 kilometre olacak.

Yeni elektrikli araç, Şanghay’daki Tesla tesisinde üretilecek ve küresel pazar için tasarlanacak. Ancak Tesla’nın Model Q için yeni bir pil tedarikçisi ortağı düşündüğü açıklandı. Bu ortağın uygun fiyatlı LFP (Lityum-Demir-Fosfat) teknolojisi ile donatılmış piller sunan Çinli BYD Group olması öngörülüyor. Şirketin Model Q üretim planını yakında açıklaması bekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, Çin’deki Fabrikasında Yeni Bir Model Üretmeye Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör