Tesla’nın Türkiye’ye Gelişi TOGG ile Rekabeti Arttıracak mı ?

blank
Tesla'nın Türkiye'ye Gelişi TOGG ile Rekabeti Arttıracak mı

İçerik: Tesla’nın Türkiye’ye Gelişi TOGG ile Rekabeti Arttıracak mı ?

Tesla’nın Türkiye’ye Gelişi TOGG ile Rekabeti Arttıracak mı?

ABD’li elektrikli otomotiv şirketi Tesla, geçtiğimiz gün resmi internet sitesine Türkiye’den İstanbul, İzmir ve Bursa dahil 10 şehirde şarj istasyonu lokasyonları ekledi. Tesla’nın bazı modellerini Türkiye’ye getirmesi bekleniyor. Peki Tesla’nın Türkiye pazarına girişi yerli otomobil girişimi TOGG ile rekabeti artıracak mı?

Tesla’nın Türkiye pazarına girmesi ve 10 ilde şarj istasyonu lokasyonlarının eklenmesi otomotiv pazarında büyük heyecan yarattı. Peki yerli otomobil girişimi TOGG ile Tesla arasında rekabet olacak mı?

Milliyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Levent Köprülü, Tesla’nın Türkiye pazarına girmesinin ardından CNN Türk’ün canlı yayınına açıklama yaptı. Köprülü konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Elektrikli araçların giderek daha popüler olacağı şehirlere kurmak akıllıca görünüyor. Bunun dışında Tesla’nın şu ana kadar yaptığı uygulama kendi araç sahiplerine özel şarj istasyonları kurmaktı, sanırım Türkiye’de de durum böyle olurdu.

Sayın Başkan ile görüşmenin tamamen elektrikli araçlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Elon Musk’ın SpeaceX adında başka bir organizasyonu daha var. Uydu fırlatma etkinliğimiz var. Bunun dışında elektrikli araçların popüler olmaya başlayan önlemleri ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlar var. 2040 yılından itibaren içten yanmalı motorların yasaklanmasının gündemde olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin iklim zirvesinde imzaladığı çok sayıda anlaşma var. Elektrikli araçların yaygınlaşması Tesla’nın Türkiye’ye gelişini hızlandırdı sanırım. 2015 yılından bu yana Tesla’nın Türkiye’de araç satış faaliyeti bulunmamaktadır. Yurt dışından araçlar bir şekilde Türkiye’ye getirildi.

Tesla ile TOGG arasında ciddi bir rekabet olacağını düşünüyorum. Bazıları sosyal medyada TOGG’un üstün tarafları olduğunu sordu. Şöyle söyleyelim, TOGG’un akıllı bir cihaz olarak tasarlandığı söylendi. Araçtan evin sıcaklığını ayarlayıp elektriği açmaya kadar kontrol edilebilen bir araçtan bahsediyoruz. Bu özelliklerin Tesla’ya göre üstünlük gösterebileceğini düşünüyorum.

Türkiye’de yapılacak TOGG lansmanının Almanya’da yapılacaklarla koordineli olacağını duydum. Tesla Almanya’da bir fabrika açtı ve Türkiye’ye satış yapacak, bu yüzden rekabet olacağını düşünüyorum.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla’nın Türkiye’ye Gelişi TOGG ile Rekabeti Arttıracak mı ?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör