Almanya’nın En Büyük Akaryakıt Tedarikçisine Siber Saldırı

blank
Almanya'nın En Büyük Akaryakıt Tedarikçisine Siber Saldırı

İçerik: Almanya’nın En Büyük Akaryakıt Tedarikçisine Siber Saldırı

Almanya’nın En Büyük Akaryakıt Tedarikçisine Siber Saldırı. Firma dünya çapında faaliyet göstermekte ancak genel merkezi Hamburg’dadır. Almanya’daki büyük bir yakıt tedarikçisi, hafta sonu bir siber saldırının BT sistemlerini kesintiye uğratmasının ardından “sınırlı kapasitede” çalışıyor.

Oiltanking Deutschland GmbH & Co. KG, Shell gibi şirketler için petrol, araç yakıtları ve diğer petrol ürünlerini depolar ve taşıyor. Şirket geçen cumartesi günü saldırıya uğradığını söyledi. Almanya’daki iç tedarik faaliyetlerinin çoğunluğu için “mücbir sebep” ilan etti. Mücbir sebep beyanı, bir şirketi, kontrolü dışında olağanüstü bir olay meydana geldiğinde sözleşmeden doğan anlaşmalardan muaf tutar.

Geçen yıl Mayıs ayında ABD petrol tedarikçisi Colonial Pipeline’a yapılan bir fidye yazılımı saldırısı, ABD’de ve birçok eyalette acil durum ilan ederek arzın sıkılaştığını gördü. Olayı ilk kez bildiren Alman haber kuruluşu Handelsblatt, “Petrol tanklarının tüm yükleme ve boşaltma sistemleri felç oldu” dedi.

Oiltanking Deutshland GmbH’nin ana şirketi, uğraştıkları hack türü hakkında ayrıntı vermedi, ancak “Bu sorunu acil durum planlarımıza göre çözmek ve olayın tüm kapsamını anlamak için çalışıyoruz” dedi.

Shell, kesintileri en aza indirmek için operasyonları diğer tedarikçilere yönlendirdiğini söyledi. Saldırı ile ilgili detay verilmedi. Oiltanking, 1972’den beri tank depolama lojistiğinde aktif ve dünya çapında yağlar, gazlar ve kimyasallar için tank terminallerinin en büyük bağımsız operatörlerinden biri.

Şirket, siber saldırıdan yalnızca Alman operasyonlarının etkilendiğini söylüyor. “Sorunu çözmeye ve etkiyi olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde en aza indirmeye kararlıyız.” Siber güvenlik araştırmacıları, petrol ve gıda kaynakları gibi kritik altyapılara yönelik saldırıların arttığını söylüyor.

Geçen yıl Haziran ayında dünyanın en büyük et işleme şirketi olan JBS’ye yapılan bir fidye yazılımı saldırısı, birçok ülkede et tedarik hatlarında kesintiye neden oldu. Bu olayda şirket, kendilerini hackleyen suçlulara fidye olarak 11 milyon dolar ödedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Almanya’nın En Büyük Akaryakıt Tedarikçisine Siber Saldırı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör