Facebook’un finanse Ettiği Kripto Para Birimi Diem Düştü

blank
Facebook'un finanse Ettiği Kripto Para Birimi Diem Düştü

İçerik: Facebook’un finanse Ettiği Kripto Para Birimi Diem Düştü

Facebook’un finanse Ettiği Kripto Para Birimi Diem Düştü. Projeyi yürüten Diem Association, kripto para girişiminin varlıklarının 182 milyon dolara Slivergate Capital Corporation’a satıldığını duyurdu. 2019’da Libra olarak lanse edilen proje, politika yapıcıların hızla muhalefetiyle karşılaştı. Şirket, “federal düzenleyicilerle diyalogdan” projenin ilerleyemeyeceğinin netleştiğini söyledi.

Diem CEO’su Stuart Levey, “Sonuç olarak, ileriye dönük en iyi yol, bugün Silvergate’e yaptığımız gibi Diem Group’un varlıklarını satmaktı” dedi. Finansmanı firmadan gelmesine rağmen Diem Şirketi, Facebook’tan ayrı bir kuruluştur.

Facebook, Diem’in, adından da anlaşılacağı gibi, değeri ulusal para birimleri veya emtialar gibi daha az değişken varlıklarla bağlantılı olan, finansal bir projeden daha az olacak şekilde tasarlanmış bir kripto para birimi türü olan bir sabit para olmasını amaçladı. Ancak bu endişe yaratan girişimi durdurmadı.

New South Wales Üniversitesi’nden Prof Ross Buckley 2019’da BBC’ye verdiği demeçte, “Bu alternatif bir para,” dedi ve düzenleyicilerden oyun içi bir para biriminin alabileceği türden kolay bir muamele görmenin pek mümkün olmadığı konusunda uyardı.

Bir araştırma makalesinde, Prof Buckley ve meslektaşları, para biriminin “çok kısa bir süre içinde ‘bakılamayacak kadar küçük’ten ‘başarısız olamayacak kadar büyük’e geçme olasılığı yüksek olan bir şeyin nihai örneği” olduğunu savundu. Düzenleyiciler ve politikacılar gerçekten de Diem’i mercek altına aldılar.

Facebook’un eski kripto başkanı ve Diem’in ortak yaratıcısı David Marcus, Twitter’da fikrin daha “kabul edilebilir” bir destekçiyle daha iyi sonuçlanabileceğini söyledi. Financial Times, “yasal düzenleme düşmanlığının Diem deneyini durdurduğunu” yazdı.

Gazetenin iddiasına göre Facebook’un büyüklüğü, Diem’in “statükoya bir meydan okuma” olduğu anlamına geliyordu ve firmanın gelecekteki sorunları öngörmemiş olması şaşırtıcıydı. Ancak Diem’den Stuart Levey için geliştirdiği teknoloji, kripto para birimleri yükseldikçe ortaya çıkan birçok önemli endişeyi ele aldı: “Diem Ödeme Ağı’nı tasarlamadaki en büyük önceliklerimizden biri, yasadışı aktörler tarafından kötüye kullanılmasına karşı korumak için kontroller oluşturmaktı. “Bu kontroller arasında hem yaptırım hem de kara para aklama riski oluşturan isimsiz işlemlerin yasaklanması vardı”.

Bay Levey şunları ekledi: “Diem’in tasarım seçeneklerinin ve ideallerinin gelişmesini görmek için sabırsızlanıyoruz.” Meta’nın dijital cüzdan projesi Novi’nin başkanı Stephane Kasriel, şirketin ekonomik fırsatlar yaratmak ve bugün daha fazla finansal kapsayıcılığı savunmak için mevcut fintech planlarımızı uygulamaya devam edeceğini ve metaverse’i inceleyeceğini açıklayan bir tweet attı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’un finanse Ettiği Kripto Para Birimi Diem Düştü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak

Amazon, Aşı Olmuş Çalışanlarını Maskesiz Çalıştıracak. The Wall Street Journal, COVID-19’a karşı aşılanan Amazon depo …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör