Türkiye’nin Ay’a Göndereceği Aracın Tasarımına Başlandı

blank
Türkiye'nin Ay'a Göndereceği Aracın Tasarımına Başlandı

İçerik: Türkiye’nin Ay’a Göndereceği Aracın Tasarımına Başlandı

Türkiye’nin Ay’a Göndereceği Aracın Tasarımına Başlandı. Türkiye’yi teknoloji ve sanayi alanında küresel bir aktör haline getirmek için çalıştıklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kritik teknolojileri yerel ve ulusal düzeyde geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunmak, özgün ve yenilikçi üretim ile küresel değer zincirlerindeki payımızı artırmak en önemli hedefimiz” dedi.

Bakan Varank, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı bünyesinde hazırlanan Criterion dergisinin Şubat sayısında SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ile yaptığı röportajda Türkiye’nin teknoloji yarışındaki yeri ve yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’nin küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırdığını kaydeden Varank, “Milli Teknoloji Hamlesini milli bir mücadele olarak görüyor ve ülkemizi teknoloji alanında küresel bir aktör haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda yerel ve ulusal düzeyde kritik teknolojileri geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunmak, özgün ve yenilikçi üretimle küresel değer zincirlerindeki payımızı artırmak en önemli hedeflerimizdir.” açıklamasında bulundu.

Varank, büyük ve güçlü bir Türkiye’nin yolunun ekonomik ve teknolojik bağımsızlıktan geçtiğine dikkat çekti. Uyguladıkları Teknoloji Odaklı Sanayi Hareketi Programı ile Türkiye’de 919 kritik ürünün üretileceğini belirten Varank, bu programla hedefin 50 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin uluslararası arenada öncü olabilecek iş modelleri, ürün ve hizmetler üretebilmesinin güçlü bir girişimcilik ekosistemine sahip olmasına bağlı olduğunu belirten Varank, son 15 yılda yaptığı yatırımlarla ülkenin girişimci dostu bir ekosisteme sahip olmasını sağladıklarını ifade etti. yıllar. Bu yatırımlarda Ar-Ge ve inovasyonun birincil paya sahip olduğuna işaret eden Varank, startupların finansmana erişimini kolaylaştırmak için uyguladıkları fonlardan bahsetti.

Ortaya çıkan her yeni unicorn’un kendisini derinden heyecanlandırdığını belirten Varank, “Ülkemizden çıkan yeteneklerin tüm dünyada konuşuluyor olması beni inanılmaz gururlandırıyor. İnşallah şu anda 5 olan ülkemizden çıkan unicorn sayısı 10’un sonunda 2023’e ulaşacak. Bunu başaracak ekosisteme sahibiz.” değerlendirmesini yaptı.

Sanayi ve teknolojinin gelişmesinde en önemli rolü oynayan unsurun insan sermayesi olduğunu kaydeden Varank, TEKNOFEST, DENEYAP Teknoloji Çalıştayları, 42 Okul, Gözlem Şenlikleri gibi etkinliklerden bahsetti. Varank, Türkiye’nin son 20 yılda altyapının geliştirilmesi adına yaptığı atılımlara değinerek, “Milli Teknoloji Hamlesi bu ülkenin geleceği, refahı ve bağımsızlığıdır. Ülkemizin bu hamlenin gerçekleşmesi için tüm kadrolarıyla özveriyle çalışması gerekiyor.” ifadeleri kullandı.

Geçen yıl kamuoyuyla paylaşılan Ulusal Uzay Programı’nda belirlenen iddialı ama kritik hedeflere işaret eden Varank, şunları kaydetti: “10 hedefin 2030’unun tamamına 10’a kadar ulaşmaya kararlıyız. İlk etapta bir Türk insanının uzaya gönderilmesiyle Ay Araştırma Programı Projesi’nin sert iniş aşamasının gerçekleştirilmesi, ülkemiz için bir kırılma noktası olacaktır. uzay alanında ülke. Ay görevinde yerel olarak geliştirilen hibrit roket motorumuzu kullanan bu ekipmanın uzay geçmişi. kazanUzayda rekabetçi bir ürünümüz olsun diye büyümek istiyoruz. Hibrit roket motorumuzun geliştirme süreçlerinde testler başarıyla devam ediyor. Ay görevinde kullanılacak aracın tasarım ve görev planlama süreçleri de başladı. Bu yıl uzay aracında kullanılacak yerli roket sisteminin tasarımı tamamlanacak ve entegrasyon süreci başlayacak.” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’nin Ay’a Göndereceği Aracın Tasarımına Başlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör