Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı

blank
Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS'ye Ulaştı

İçerik: Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı

Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı. Akkuyu NGS için üretilen yeni malzeme ve ekipmanlar, yerinde bulunan Doğu Kargo Terminali’ne teslim edildi. Rusya’nın kuzeybatısındaki Saint Petersburg Limanı’ndan hareket eden kargo gemisi Türkiye’ye geldi ve 2. güç ünitesinin reaktör basınçlı kabına ek olarak, 3. güç ünitesinin iç koruyucu kabuğunun ikinci katman bölümleri, boru hatları ve diğer ekipman ve malzemeler de sahaya teslim edildi.

Nükleer santralin en önemli ekipmanı olan reaktör basınçlı kap, işletme aşamasında santralin çekirdeğinin bulunduğu bölümdür. Nükleer yakıt ve yapısal elemanlar, yönetilen bir nükleer reaksiyon ve ısı enerjisinin soğutucuya aktarılması için çekirdeğin içine yerleştirilir.

Eliptik tabanlı ve 343,2 ton ağırlığında dikey silindirik bir kap olan reaktör basınçlı kap, 11,45 metre yüksekliğinde ve 5,6 metre çapındadır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. NGS İnşaat Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Direktörü Sergei Butckikh, “Akkuyu NGS’nin ana ekipmanlarının üretimi ve sevkiyatı, belirlenen takvime göre gerçekleştiriliyor.

Santralin ikinci güç ünitesine monte edilmek üzere tasarlanan reaktör basınçlı kap, NGS şantiyesine ulaştı. Reaktör basınçlı kap, Saint Petersburg’dan Mersin’e yaklaşık 9 kilometreyi başarıyla kat etti. Reaktör basınçlı kaplarının Türkiye’ye girişi için gerekli izinler, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Antrepo Lojistiği ve Gümrük Departmanı uzmanları tarafından NDK’dan teslim alınmış ve kargonun gümrük işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Ekipman gemiden Doğu Kargo Terminali’ne boşaltıldı. Daha sonra nakledildi ve reaktör basınç kabının giriş kontrol prosedüründen geçeceği geçici bir depolama noktasına yerleştirildi. Ekipmanı bu yıl 2. güç ünitesinin reaktör bölmesine kurmayı planlıyoruz. Özel şartlar altında çalışan reaktör basınçlı kap, reaktörün işletme sürecinde sızdırmazlığını, güvenli yakıt teminini ve reaktörün en az 60 yıl işletilmesini sağlar.

Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesinin reaktör basınçlı kap üretimine Mart 2019’da İzhorsk Fabrikalarında başlandı. İmalat sırasında hidrolik testin yanı sıra basınçlı kap içindeki cihazlarla kontrol tertibatı da dahil olmak üzere tüm testler yapılmıştır. Testler sonucunda özel komisyon, ekipmanın yapımında tüm proje parametrelerinin gözlemlendiğini ve ürünün yüksek kalitede olduğunu doğruladı.

Ekipman imalatının tüm ana aşamaları, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) müfettişlerinin gözetiminde yapıldı. Bu arada, Rosatom’un mühendislik birimi Atomenergomash’a bağlı AEM Technology A.Ş.’nin Volgodonsk şubesi Atommash’ta Akkuyu NGS’nin 3. Güç Ünitesi için reaktör basınçlı kap üretimine devam ediliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Malzeme Ve Ekipmanlar Akkuyu NGS’ye Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi

Araştırmacılar Yapay Zekanın Sürekli Öğrenimini Geliştirdi. Araştırmacılar, talep üzerine yeniden programlanabilen bir elektronik çipin yapay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör