NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu Ocak 2031’de Emekli Edecek

blank
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu Ocak 2031'de Emekli Edecek

İçerik: NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu Ocak 2031’de Emekli Edecek

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu Ocak 2031’de Emekli Edecek:

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) operasyonel ömrünün son on yılına giriyor ve NASA istasyonu ticari faaliyetlere açmayı planlıyor. Uzay ajansı yeni bir raporda geçiş planını detaylandırdı. Düşük Dünya yörüngeli ticari ekonomisinin “hem arz hem de talep tarafını” geliştirmek için NASA tarafından atılan adımları özetlendi. Elon Musk’a ait SpaceX de dahil olmak üzere bir dizi özel keşif şirketi, milyarlarca dolarlık uzay ekonomisi için yarış içinde. SpaceX, geniş bant İnternet sağlamak için şimdiden binlerce küçük uyduyu düşük Dünya yörüngesine fırlattı.

NASA, ISS’yi “yörüngesinden çıkarmayı” ve Ocak 2031’de Pasifik Okyanusu’na çarpmayı planlıyor. Ondan önce, uzay istasyonunda araştırma ve teknoloji geliştirmeden elde edilen on yıllık sonuçları dört gözle bekliyor. NASA, ticari faaliyetlere geçiş için gerekli teknik adımları ve bütçeyi detaylandıran bir raporda, “Ajans, operasyonların ticari hizmetlere başarılı bir şekilde geçişini sağlamak için adımlar atıyor” dedi.

ISS’nin ilk bileşeni 1998’de fırlatıldı ve uzay istasyonu yirmi yılı aşkın bir süredir yörüngede.

NASA’daki ISS direktörü Robyn Gatens, uzay istasyonunun üçüncü ve en üretken on yılına girmekte olduğunu ve bu on yılın, derin uzay araştırmalarını desteklemek, tıbbi ve çevresel faydaları insanlığa geri döndürmek ve “temelleri atmak için başarılı küresel ortaklığımızın üzerine inşa edileceğini” söyledi.

NASA, geçiş için zemin hazırlamaya başladı bile. Aralık 2021’deki bir basın açıklamasında NASA, Dünya yörüngesinde özel uzay istasyonları inşa etmek için üç şirket ile – Blue Origin, Nanoracks ve Northrop Grumman – sözleşmeler imzalamaya başladığını belirtti.

Houston merkezli şirket Axiom Space, ISS için ayrı ayrı birden fazla modül inşa ediyor ve bu modüller sonunda yörüngedeki laboratuvardan ayrılarak bir “serbest uçan ticari uzay istasyonu” oluşturacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunu Ocak 2031’de Emekli Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör