Roketsan, TSK’ya Serçe ve Karaok Füzelerini Teslim Etti

blank
Roketsan, TSK'ya Serçe ve Karaok Füzelerini Teslim Etti

İçerik: Roketsan, TSK’ya Serçe ve Karaok Füzelerini Teslim Etti

Roketsan, TSK’ya Serçe ve Karaok Füzelerini Teslim Etti:

Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA gemisavar füzesi ve KARAOK kısa menzilli unutulabilir tip tanksavar füzesi, 2022 yılında TSK envanterine girecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 değerlendirmesi ve 2022 projelerini aktarmak üzere Ankara’da televizyon ve gazete temsilcileriyle bir araya geldi. 2022 hedeflerini anlatan SSB Başkanı Demir, ATMACA gemisavar füzesi ve KARAOK tanksavar füzesinin ilk kez ROKETSAN tarafından envantere alınacağını duyurdu. Demir ATMACA’nın teslimatlarının geçtiğimiz aylarda başladığını belirtti.

Roketsan’ın 2016 yılında çalışmalarına başladığı KARAOK, 2022 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek. Roketsan’ın tanksavar füze ailesi, Tek Erlerin Kullandığı Kısa Menzilli Unutulur Tipi Tanksavar Silahı KARAOK ile genişliyor. KARAOKE; Hava taarruz, havadan ve amfibi harekatlarda, komando ve piyade taburlarının zırhlı ve mekanize birliklerini en az 1 kilometre kısa mesafede durdurma, geciktirme, yönlendirme ve imha görevlerinin etkin bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacak.

Geliştirme süreci boyunca birçok atış testi gerçekleştiren ATMACA, Haziran 2021’de canlı harp başlığı konfigürasyonu ile gerçekleştirilen testte hedefi başarıyla imha etti. Karadan karaya seyir füzesi ve denizaltıdan fırlatılan anti-saha için çalışmalar devam ediyor.

blank
AIM-7 Serçe Füzesi

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen modern bir güdümlü füze olan ATMACA, karşı önlemlere dayanıklı; Hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptali özelliklerini içerir. Ayrıca gelişmiş görev planlama sistemi (3D yönlendirme) sayesinde sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabilmektedir. Küresel Konumlandırma Sistemi, Atalet Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanan ATMACA, aktif radar arayıcısını kullanarak hedefini yüksek doğrulukla bulabiliyor.

220 kilometreyi aşan menzili ile ATMACA, görüş alanının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’lar; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerinin arkasında gelişmiş ve modern veri bağlantısı vardır. Ayrıca görev profilini sunabilen sistemde; Hedefi zamanlamanın, hedefi vurmanın ve hedefi ateşlemenin operasyonel modları da bulunuyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Roketsan, TSK’ya Serçe ve Karaok Füzelerini Teslim Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör